Wiadomości z Gliwic

5-letnia gliwiczanka z tytułem Mistrza Polski Polski Dzieci w Szachach Klasycznych

  • Dodano: 2024-06-03 14:15

Maryna Feseniuk z Gliwic została Mistrzynią Polski Dzieci w Szachach Klasycznych. Młodziutka królowa szachów odwiedziła 31 maja prezydent Gliwic Katarzynę Kuczyńską-Budkę, by przymierzyć się do małej partyjki. Marynce życzymy samych sukcesów, nie tylko na szachownicy. 

Niezwykła szachistka

Mistrzostwa trwały od 10 do 13 maja i odbyły się w nadmorskim Darłówku. Marynka reprezentowała Akademię Szachową Gliwice i zdobyła mistrzostwo w kategorii dziewcząt do lat 6. Jest bardzo utalentowaną i skupioną szachistką. Potrafi długo i skutecznie się koncentrować. W wieku zaledwie 5 lat ma już III  kategorię szachową. W tym wieku zdarza się to bardzo rzadko. Na co dzień uczęszcza do Przedszkola Międzynarodowego Stokrotka w Gliwicach. 

– Nasza młodziutka zawodniczka zanotowała fenomenalny występ. Zaczęło się od przegranej w pierwszej rundzie, jednak waleczna Marynka włączyła drugi bieg i do końca została już niepokonana, wygrywając kolejne 8 partii. Tym samym nasza szachistka zdobyła Mistrzostwo Polski – mówiła Marlena Chlost-Warakomska, prezes zarządu Stowarzyszenia Akademii Szachowej Gliwice.

Maryna wraz z rodzicami i rodzeństwem przyjechała do Gliwic z ukraińskiego Kijowa, zaraz po wybuchu wojny. Po osiedleniu w Gliwicach szybko trafiła do Akademii Szachowej Gliwice, gdzie pod czujnym okiem ekspertów w imponującym tempie rozwija swój talent i umiejętności. Wraz bratem odziedziczyli je po mamie Tetianie, która jest wyborną szachistką i Mistrzynią Międzynarodowej  Federacji Szachowej FIDE. Maryna trenuje dwa razy w tygodniu po półtorej godziny podczas zajęć grupowych, poza tym ma indywidualne spotkania z trenerem. 

Grupowa celebracja

Tytuł Mistrzyni Polski jest dla Marynki ważny, ale nie najważniejszy. Największą radość sprawiło jej świętowanie po odebraniu pucharu i wspólna pizza z ekipą Akademii Szachowej Gliwice podczas treningu, która w ten sposób celebruje wyjątkowe zwycięstwa. 

Rodzina Feseniuków z wieloma sukcesami

To nie koniec sukcesów rodziny Feseniuków. Pavlo, brat Marynki, został ostatnio Mistrzem Śląska w szachach klasycznych na Indywidualnych Mistrzostwach Śląska Juniorów w grupie chłopców do lat 11. We wrześniu będzie reprezentował nas na Mistrzostwach Europy Juniorów w Pradze. 

– Serdecznie gratuluję sukcesu, który jest dowodem nieprzeciętych umiejętności, logicznego i analitycznego myślenia, przewidywania i planowania, koncentracji, ale też spokoju ducha. Szachy wymagają dużej systematyczności, poświęcenia i zaangażowania, dlatego tak wysokie osiągnięcia w młodym wieku zasługują na szczególnie docenienie. Życzę pomyślności w podejmowaniu kolejnych wyzwań, motywacji do pracy, radości i pasji w doskonaleniu gry w szachy. Jestem dumna i wdzięczna za tak godne reprezentowanie Gliwic – podkreśliła prezydent Katarzyna Kuczyńska-Budka w listach gratulacyjnych do rodzeństwa Feseniuków.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również