Wiadomości z Gliwic

50-letni mieszkaniec Sośnicy znęcał się nad swoją mamą

  • Dodano: 2024-05-15 12:30

Na wniosek policjantów z V komisariatu, prokurator po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym postanowił zastosować dozór policyjny oraz nakaz opuszczenia mieszkania, zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 50 metrów oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną wobec 50-letniego mieszkańca Sośnicy.

Groził swojej matce

W minioną niedzielę policjanci z V komisariatu, po otrzymaniu informacji od pokrzywdzonej starszej kobiety, zatrzymali jej syna. 50-letni mężczyzna, zamieszkujący razem z matką, znęcał się psychicznie nad nią. Prokurator po zapoznaniu się z zebranym przez policjantów materiałem dowodowym zdecydował, że na czas trwania procesu podejrzany nie może zamieszkiwać w domu swojej matki. Przesłanką, która determinuje prawo do wydania nakazu oraz zakazu, jest istnienie zagrożenia dla życia i zdrowia.

Od 2020 roku takiego narzędzia mogą również używać policjanci podejmujący interwencję, zgodnie z art. 15ab ust. 1 ustawy o Policji. Policjant może wydać nakaz lub zakaz:

  • podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu,
  • w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie, szczególnie w przypadku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków.

Apel policjantów

Mundurowi apelują aby nie pozostawiać wiedzy o przemocy, która ma miejsce w  „czterech ścianach", dla siebie. O podejrzeniach, że komuś dzieje się krzywda, można powiadamiać w dowolnej formie, również informacje anonimowe będą dokładnie zweryfikowane i sprawdzone.

Pamiętajmy, że podjęcie interwencji policyjnej następuje na skutek powzięcia informacji o występowaniu przemocy w rodzinie, bez względu na źródło jej pochodzenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również