Wiadomości z Gliwic

Bardziej EKO! Już są autobusy z napędem hybrydowym

  • Dodano: 2021-12-27 07:15, aktualizacja: 2021-12-27 07:29

Już są! Nowoczesne autobusy z napędem hybrydowym już jeżdżą po gliwickich ulicach!

Firma MAN Truck  & Bus Polska sp. z o.o. z Nadarzyna dostarczyła Gliwicom 15 ekologicznych pojazdów wyprodukowanych w fabryce w Starachowicach. Na początku przyszłego roku coraz bardziej ekologiczną flotę gliwickiego PKM-u uzupełni jeszcze 10 autobusów elektrycznych –baza do ich ładowania jest już  niemal gotowa!

Gliwicki PKM od lat sukcesywnie modernizuje swój tabor i wymienia starsze autobusy na nowe, bardziej ekologiczne. Hybrydowe autobusy, którymi już od kilku dni jeżdżą gliwiczanie są nowoczesne, niskopodłogowe, przegubowe, wyposażone w klimatyzację, monitoring, nowoczesny system oczyszczania spalin i napęd hybrydowy, który zmniejsza zużycie paliwa oraz emisję szkodliwych spalin i hałasu. Każdy pomieści 147 pasażerów. Są wyjątkowo wygodne i przyjazne osobom mającym trudności z poruszaniem się i rodzicom z małymi dziećmi. Pojazdy spełniają też rygorystyczne normy środowiskowe. Dotychczas na gliwickie ulice wyjechało 6 tego typu pojazdów. Kursują m.in. na liniach: 617, 624, 197 i 126. Po nowym roku wyjedzie pozostałe 9.

– Dla PKM jest to nowa jakość. Autobusy firmy MAN posiadają napęd hybrydowy i dodatkowe ekologiczne cechy: funkcję rekuperacji energii, czyli gromadzenia energii wynikającej z hamowania autobusu w specjalnym kondensatorze (supercaps) i wykorzystania tak zgromadzonej energii do wspierania silnika spalinowego autobusu przez dodatkowy silnik elektryczny w czasie napędu pojazdu. To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Wspierając działania władz miasta w zakresie ekologii, staramy się podejmować kroki minimalizujące emisję spalin do atmosfery. Zakup autobusów był właśnie jednym z tych kroków w drodze do czystszego środowiska – mówi prezes PKM Gliwice Henryk Szary.

Nowe autobusy kosztowały 23 mln zł i zostały sfinansowane z środków własnych PKM.

Należący do miasta PKM od lat sukcesywnie modernizuje swój tabor i wymienia starsze autobusy na nowe, bardziej ekologiczne. W trosce o środowisko całkowicie wycofano z użytku wysokopodłogowe pojazdy starej generacji). Obecnie w zasobach PKM jest 185 autobusów.

Elektryki tuż, tuż

To nie koniec inwestycji – w 2022 r. na ulice miasta wyjedzie 10 elektrycznych autobusów marki Volvo:7 autobusów będzie dwuosiowych i 3 trzyosiowe, przegubowe. Będą kursować na dwóch liniach – na trasie linii A4 między Teatrem Miejskim w Gliwicach przy ul. Nowy Świat a zajezdnią PKM przy ul. Chorzowskiej oraz na trasie linii nr 676, okrężnej, między Sikornikiem a Sikornikiem przez Szobiszowice. Dla ich obsługi są już wybudowane stacje ładowania: na terenie zajezdni przy ul. Chorzowskiej i przy ul. Nowy Świat. Na początku 2022 r. będzie kolejna – przy ul. Czapli

Całkowity koszt projektu pn. "Zakup autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą do ładowania” wyniesie ponad 39 mln zł, z czego ok. 27 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

Bardziej EKO! Już są autobusy z napędem hybrydowym / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również