Przemoc w rodzinie to temat którego większość z nas woli unikać, a ofiary przemocy domowej bardzo rzadko chcą dzielić się swoimi przeżyciami. Milczenie nie rozwiązuje problemu, a jedynie fałszywie zmniejsza jego skalę. Zagadnienie przemocy dosięga głównie kobiet i dzieci, które są w wielu przypadkach zastraszane, a ich pewność siebie zostaje obniżona poprzez brak wiary we własną skuteczność.
Osoba borykająca się z problemem przemocy domowej, dzięki przyznaniu się do problemu ma możliwość otrzymania potrzebnej pomocy i wsparcia. Głównym instrumentem walki z przemocą jest „Niebieska karta”, która stanowi indywidualny plan pomocy osobie pokrzywdzonej. Niestety wiele osób doświadczających przemocy nie dostrzega w sobie ofiary i nie zgłasza się do odpowiednich instytucji. Przemoc w rodzinie nie zawsze dotyczy przemocy fizycznej, lecz w wielu przypadkach również psychicznej, czego częstymi skutkami są obniżenie samooceny i wycofanie społeczne.
Czym jest Bezpieczna Grupa Wsparcia?
Wychodząc naprzeciw potrzebom Kobiet Fundacja Klaster Innowacji Społecznych działająca w Gliwicach stworzyła inicjatywę “Bezpieczne Grupy Wsparcia”. Projekt ten finansowany jest z programu Aktywni Obywatele- Fundusz Krajowy, finansowany z Funduszy EOG, w ramach którego na terenie całego Śląska utworzone zostały Bezpieczne Grupy Wsparcia. Kobiety biorące udział w projekcie mają możliwość skorzystania z darmowych konsultacji z psychologiem i prawnikiem. W przeciągu każdego miesiąca odbywa się około 35 godzin doradztwa specjalistycznego. Każda grupa uczestniczy w cyklu 44 warsztatów z arteterapii, gdzie uczestniczki mają możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami z osobami o podobnych doświadczeniach. Dodatkowo uczestniczki brały udział w spotkaniach z policjantami z pobliskich komisariatów, którzy poruszali tematy związane z procedurą Niebieskiej Karty oraz sposobami zgłaszania przemocy domowej. Policjanci opowiadali również o bezpieczeństwie w internecie, przestrzegali kobiety przed wyłudzeniami i oszustwami, których w obecnych czasach jest bardzo dużo.
Jedna z 9 grup utworzonych na terenie województwa śląskiego powstała na terenie Gliwic. Głównym celem regularnych spotkań grupy jest integracja osób w podobnej sytuacji życiowej, a także rozwój nowych zainteresowań realizowany na cotygodniowych warsztatach. Grupa ta działa od roku w dzielnicy Trynek i jest doskonałym miejscem dla kobiet, które chcą wyjść z domu i wyłączyć się na chwilę od otaczających problemów. Odnajdują się tu również kobiety, które pragną zawrzeć nowe znajomości i spędzić czas z osobami mającymi podobne doświadczenia życiowe. Grupa składa się z kobiet w podobnym wieku i na podobnym etapie życia. Uczestniczki warsztatów karierę zawodową mają już za sobą co powoduje że wiele z nich nie ma na co dzień kontaktu z innymi osobami.
Konsekwencje takiej izolacji mogą prowadzić do złego samopoczucia, wykluczenia społecznego, a nawet depresji. Członkostwo w grupie dalej możliwość otwarcia na ludzi i zmianę otoczenia, przy jednoczesnym rozwoju umiejętności artystycznych poprzez realizowane w trakcie zajęć rękodzieła. W warsztatach udział bierze od 12 do 18, a czasem ponad 20 kobiet. Osobami uczestniczącymi w projekcie są kobiety otwarte i bardzo pogodne. Chętnie realizują zaproponowane tematy warsztatów. Opisywana grupa jest bardzo zintegrowana co sprawia że atmosfera jest rodzinna. Warsztaty mają charakter arteterapii. W ramach zajęć kobiety tworzą przeróżne rękodzieła, m.in. makramy, rysunki na szkle, ozdoby świąteczne itp.
W ramach zajęć uczestniczki projektu biorą również udział w spotkaniu z policjantami z sąsiadującej komendy. Do dyspozycji beneficjentki mają indywidualne porady prawnika i psychologa, z którymi odbywają się również spotkania grupowe. W okresie przedświątecznym przeprowadziły akcję crowdfundingową, w ramach której utworzono stoisko podczas festynu organizowanego w szkole podstawowej numer 16.
Co daje Bezpieczna Grupa Wsparcia?
Udział w zajęciach pozwolił na stworzenie trwałych relacji między uczestniczkami. Mamy głęboką nadzieję że relacje zawarte w trakcie projektu utrzymają się po zakończeniu projektu. Wiele kobiet w trakcie zajęć mówi o odkryciu nowej pasji, którą będą kontynuować poza warsztatami.
Obserwacje opiekunki grupy i psychologa pokazują pozytywny wpływ warsztatów na samopoczucie uczestniczek. Wiele kobiet otworzyło się, zdobyło większą pewności siebie i stało się bardziej pogodne i uśmiechnięte. Dodatkowym rezultatem udziału w projekcie jest rozwój nowych umiejętności. Beneficjentki poprzez tworzone rękodzieł zwiększają wiarę we własne możliwości. Uzyskane rezultaty w trakcie realizacji projektu pokazały, że podobne działania powinny odbywać się w każdym większym mieście na terenie całego kraju. Utworzenie Bezpiecznych Grup Wsparcia daje możliwość zmniejszenie liczby osób narażonych na wykluczenie społeczne.
Dowiedz się więcej!