Wiadomości z Gliwic

Biblioteka łączy. Nieszablonowe wydarzenia, wyjątkowe miejsce

  • Dodano: 2023-03-01 08:15, aktualizacja: 2023-02-28 23:16

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach to miejsce wyjątkowe. Placówka proponuje dużo więcej niż tylko tradycyjne wypożyczanie książek. Na rzecz upowszechniania literatury i czytelnictwa organizuje ciekawe, nieszablonowe wydarzenia. W ubiegłym roku było ich blisko 2 tysiące! Apetyt odbiorców rośnie, więc MBP z nieustającym zapałem i pasją planuje kolejne działania.

– W bibliotece ważni są ludzie, otwartość na czytelników, uważne słuchanie i reagowanie na ich potrzeby – podkreślają bibliotekarze. I dodają: Chcemy, by najbliższe miesiące były równie intensywne i ciekawe, co poprzednie. Dlatego warto przyjrzeć się planom MBP na ten rok i rezerwować czas. Będzie się działo!

Kultura bez barier

„Biblioteka łączy” to cykl wydarzeń realizowanych w ramach projektu „Kultura bez barier”. Skupia się on na aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, a także na integracji wszystkich czytelników. W zdobywaniu wiedzy i szukaniu inspiracji pomagają m.in. rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Była już okazja do dyskusji z Anną Goc i Jakubem Małeckim, a przed nami spotkania z Arturem Barcisiem, Hanną Pasterny, Joanną Bator i Michałem Worochem. Każde jest tłumaczone na polski język migowy. Projekt obejmuje też warsztaty fotograficzne, psychologiczne, zajęcia z wizażu, rękodzieła czy muzykoterapii.

Wyjątkowi goście, niezwykłe opowieści

Dużym zainteresowaniem cieszą się wydarzenia organizowane przy okazji premier książek. Już 27 marca odbędzie się spotkanie z Filipem Springerem, dotyczące jego najnowszej książki „Mein Gott, jak pięknie”. Autor opisuje w niej Ziemie Odzyskane, podążając śladami osób, które współtworząc rewolucję przemysłową, stopniowo przekształcały otaczający je świat. Część tej opowieści poświęcona została Gliwicom. Wiosną będzie także okazja do spotkania z uznanym gliwickim scenografem Jackiem Ukleją – podczas wernisażu wystawy, tym razem poświęconej jego projektom filmów animowanych.

Książka w centrum uwagi

Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna włącza się w ogólnopolskie akcje promujące czytelnictwo. Na początku kwietnia najmłodsi gliwiczanie i ich rodzice świętować będą Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, a na przełomie maja i czerwca – Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W maju – z okazji Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!” – będzie okazja do spotkania z bibliotekarzami w różnych dzielnicach miasta. Jesień rozpocznie się wspólną lekturą „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w ramach Narodowego Czytania, a w październiku biblioteka otworzy swoje drzwi w nietypowych godzinach za sprawą 9. edycji „Nocy Bibliotek”.

Literackie święta

Ważne miejsce w kalendarzu wydarzeń zajmują literackie święta. 21 marca z okazji Światowego Dnia Poezji zaplanowano rozmowę nagradzanych poetów – Krzysztofa Siwczyka i Jakuba Kornhausera. Z kolei 26 kwietnia, kilka dni po obchodach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, odbędzie się spotkanie z Maciejem Makselonem, redaktorem inicjująco-prowadzącym wydawnictwa W.A.B. i popularyzatorem wiedzy o języku polskim. Wśród tegorocznych wydarzeń przewidziano również upamiętnienie literackiego patrona i patronki 2023 roku – Aleksandra Fredry i Wisławy Szymborskiej.

Wsparcie miejscowych twórców

W tym roku w Bibliotece Centralnej kontynuowane będą spotkania Klubu Pisarzy, który jest nieformalną grupą zrzeszającą początkujących twórców literackich – pisarzy i poetów. Uczestnicy spotkań rozwijają umiejętności kreatywnego pisania, a także zdobywają wiedzę na warsztatach z profesjonalistami oraz webinarach. Jeśli chcesz pokazać swoją twórczość szerszemu gronu odbiorców –  bibliotekarze zapraszają. Terminy spotkań publikowane są w kalendarzu wydarzeń na stronie internetowej biblioteki.

Młodzi czytają!

MBP wkroczy także w świat młodzieży, zdominowany współcześnie przez rozrywki cyfrowe. Zrealizuje projekty skierowane do uczniów szkół średnich i pokaże książki jako alternatywę dla wirtualnego świata oraz przedstawi klasykę literatury w unowocześnionej formie. Działania pod hasłem „Długa przerwa z książką” będą okazją do zaprezentowania oferty biblioteki. Z kolei spotkania i warsztaty w ramach cyklu „Druga strona lektur” sprawią, że będzie można je zobaczyć z zupełnie innej perspektywy. Nowe oblicze klasyki zaprezentuje młodzieży m.in. prof. Ryszard Koziołek.

Oferta dla seniorów

Gliwicka książnica nie zapomina o seniorach – osobach nieaktywnych zawodowo, ale zainteresowanych rozwijaniem swych pasji i szukających ciekawych form spędzania czasu. Wśród propozycji MBP są te bezpośrednio związane z gromadzonymi zbiorami (literaturą na różnych nośnikach, grami planszowymi, muzyką), ale również warsztaty artystyczne i cykliczne spotkania w filiach. Dodatkowo Biblioteka Centralna zaprasza seniorów na potańcówki, które są świetną okazją do nawiązania nowych kontaktów i dobrej zabawy. Wiosną wystartuje nowy cykl comiesięcznych spotkań pod hasłem „Zielono mi – Klub Pasjonatów Zieleni". Poprowadzi je prof. Olga Sukhanova, architekt zieleni. W programie spacery edukacyjne oraz warsztaty. Rozpoczęcie 20 marca w Bibliotece Centralnej od planowania wiosennych prac w ogrodzie.

Biblioteka dla wszystkich

W filiach i w Bibliotece Centralnej coś dla siebie znajdą odbiorcy w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Warsztaty kreatywne, komputerowe i psychologiczne, dyskusyjne kluby książki, zajęcia aktywizujące – wybór jest naprawdę duży.

– Za nami ferie. Udało nam się w tym czasie zaprosić do wspólnej, twórczej zabawy ponad tysiąc stu najmłodszych gliwiczan. Za moment wiosna, zatem Biblioteka ruszy w plener. Planujemy kolejne imprezy w dzielnicach i w parkach. Atrakcji nie zabraknie również w okresie wakacji – mówi Bogna Dobrakowska dyrektor MBP.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj koniecznie na stronę internetową biblioteka.gliwice.pl oraz do mediów społecznościowych MBP.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również