Wiadomości z Gliwic

Bojkowski Wrzesień - cykl historyczno-kulturalny upamiętniający wybuch II wojny światowej

  • Dodano: 2023-08-30 10:00

Każdego roku w Bojkowie obchodzone są uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej oraz bohaterów związanych z Ziemią Gliwicką. Bojkowski Wrzesień rozpocznie się 1 września podniosłym  alertem na cześć żołnierzy walczących na Westerplatte – chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka, spoczywających na bojkowskim cmentarzu parafialnym.  

Bojkowski Wrzesień nieprzerwanie od 2013 roku 

Bojkowski Wrzesień to cykl historyczno-kulturalny nawiązujący do wydarzeń z września 1939 roku, w szczególności do bohaterskiej obrony Westerplatte oraz czasów II wojny światowej, jak również walki o słuszną sprawę. Wydarzenie organizowane jest nieprzerwanie od września 2013 r., a od 2017 r. odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.

Obchody potrwają od 1 do 17 września – to daty napaści na Polskę dwóch mocarstw – Niemiec, które atakiem 1 września rozpoczęły II wojnę światową, oraz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, który niecałe trzy tygodnie później 17 września – wypełnił tajne zobowiązania paktu Ribbentrop-Mołotow.  

Program obchodów 

•    Piątek, 1 września, godz. 4.45, cmentarz parafialny w Bojkowie – alert przy grobach Westerplatczyków, chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka. Oddanie hołdu i złożenie pamięci Obrońcom z 1939 r., wszystkim walczącym o wolność Polski w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz ofiarom II wojny światowej. 
•    Poniedziałek, 4 września, godz. 8.00, kościół pw. Narodzenia N.M.P w Bojkowie – msza św. w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
•    Czwartek, 14 września, godz. 18.30, Centrum Kultury Victoria - Scena Bojków, 
ul. Parkowa 5 – pokaz filmu Dagmary Drzazgi „Dziedzictwo”. Po emisji filmu spotkanie z bohaterem filmu ks. Piotrem Laryszem, duszpasterzem harcerzy archidiecezji katowickiej oraz kapelanem Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego.
•    Niedziela, 17 września, godz. 8.30, kościół pw. Narodzenia N.M.P w Bojkowie – msza św. w 84. rocznicę Golgoty Wschodu, w intencji żyjących i zmarłych Kresowian i ich potomków. 
Na Bojkowski Wrzesień zaprasza Rada Dzielnicy Bojków, Rodziny Weteranów, Szkoła Podstawowa nr 8 w Bojkowie, Parafia Narodzenia N.M.P., Ochotnicza Straż Pożarna  Bojków, Centrum Kultury Victoria w Gliwicach, 1 Knurowska Drużyna Harcerska im. ks. Alojzego Koziełka, wolontariusze z Bojkowa i gliwickie jednostki Wojska Polskiego. 


Źródło: Urząd Miasta Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również