Wiadomości z Gliwic

Brylantowa "Dwójka". 75-lecie szkoły w Gliwicach

  • Dodano: 2023-10-10 12:45

II Liceum Ogólnokształcące im. Walerego Wróblewskiego świętowało 75-lecie istnienia. Z tej okazji w „Mrowisku” odbyło się uroczyste spotkanie z udziałem m.in. uczniów, nauczycieli, dyrektorów oraz przedstawicieli samorządu i kuratorium. 

Jubileusz gliwickiej szkoły

Urodzinowa gala II LO odbyła się 6 października w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” przy ul. Pszczyńskiej. W wypełnionej po brzegi sali nie zabrakło uroczystych  wystąpień, podziękowań, okolicznościowego tortu oraz wyjątkowych występów młodzieży. W wydarzeniu wziął udział prezydent Gliwic Adam Neumann, jego zastępczyni Ewa Weber, senator Zygmunt Frankiewicz, przewodniczący Rady Miasta Marek Pszonak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krystyna Sowa, nauczyciele, pedagodzy, dyrektorzy, uczniowie, rodzice, Wojciech Zając, dyrektor Delegatury Gliwickiej Kuratorium Oświaty, oraz przedstawiciele Politechniki Śląskiej, jednostek miejskich i związków zawodowych.

- II LO należy do najlepszych szkół w Gliwicach. Świadczy o tym 75 lat sukcesów uczniów i nauczycieli oraz tysiące wykształconych absolwentów, którzy z powodzeniem realizują się w życiu zawodowym, często osiągając sukcesy. Mówię to z pełnym przekonaniem, ponieważ znam  wiele osób, absolwentów popularnego ”Wróbla”, którzy w dorosłym życiu mają ponadprzeciętne dokonania. Dziękuję za ciężką pracę i zaangażowanie kadry nauczycielskiej oraz dyrekcji szkoły, którym szczerze gratuluję. Doceniam także chęci i zaangażowanie uczniów, które jest szczególnie widoczne po wynikach zdawalności egzaminów maturalnych czy wysokich miejscach w olimpiadach przedmiotowych – mówił podczas wydarzenia prezydent Gliwic Adam Neumann.

Dotychczasowy dorobek gliwickiego liceum

Przez 75 lat II LO wykształciło 9 500 absolwentów, wyposażając ich w wiedzę, wartości etyczne i dyscyplinę, jednocześnie zapewniając umiejętność szerokiego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość i podejmowania decyzji. Mury „Dwójki” opuścili ludzie ukształtowani, wielu z nich zaznaczyło swoją obecność w świecie nauki, sztuki i biznesu. Obecnie do placówki przy ul. Wróblewskiego uczęszcza 788 uczniów. Szkoła dysponuje 24 oddziałami, w tym dwujęzycznymi, o profilach humanistycznym, biologiczno-chemicznym oraz matematyczno-geograficznym. Poza standardowym zakresem edukacyjnym, młodzież angażuje się m.in. w wolontariat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz na rzecz ukraińskiej młodzieży. Uczniowie „Dwójki” mają na swoim koncie dobre wyniki matur oraz liczne sukcesy i osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych oraz olimpiadach i konkursach wiedzy ekologicznej, filozoficznych, ekonomicznych oraz wiedzy o filmie i komunikacji społecznej. 

– Jubileusz to wyjątkowy moment, który pozwala spojrzeć na osiągnięcia i sukcesy, ale także w pełni docenić znaczenie edukacji dla przyszłości naszego miasta. Pragnę serdecznie podziękować nauczycielom, pracownikom, uczniom i rodzicom, którzy przez lata wkładali pracę, serce i wysiłek w rozwijanie II LO, szkoły, która przekazuje wiedzę, rozwija kompetencje społeczne i wartościowe cechy charakteru. Cieszy mnie, że wielu absolwentów odniosło sukces w Polsce i za granicą. Drodzy jubilaci, dziękuję za codzienny trud, pracę i poświęcenie, za każdy sukces i osiągnięcie. Życzę, żebyśmy razem mogli kontynuować tę piękną drogę edukacji i rozwoju. Dziękuję też miastu, dzięki któremu szkoła wypiękniała i zyskała nowoczesne zaplecze zapewniające uczniom naukę w komfortowych warunkach  – mówił podczas jubileuszu Robert Strzelec, dyrektor II LO i przewodniczący Rady Dyrektorów.

Dzień później szkoła gościła w swoich murach absolwentów, którzy zwiedzili budynek swojej dawnej szkoły, była też okazja do spotkań z dawnymi koleżankami i kolegami ze szkolnej ławki i wielu radosnych wspomnień. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również