Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

Chroń swoje środowisko i swój portfel!

  • Dodano: 2012-04-27 08:00, aktualizacja: 2017-11-29 14:12

Nie jest prawdą, że ochrona środowiska i ochroną klimatu są kosztem dla społeczeństwa. Już niemalże 100 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce płaci niższe rachunki za paliwa i energię tylko dlatego, że korzysta ze słonecznych instalacji do podgrzewania wody.

Zaczyna przybywać też tych co inwestują w systemu fotowoltaiczne, a przygotowywane w Ministerstwie Gospodarki zmiany prawne ułatwiające wykorzystanie energii słonecznej na własny użytek i sprzedaż nadwyżek do sieci stwarzają po raz pierwszy szansę na zrealizowanie w Polsce idei setek tysięcy "słonecznych dachów".
W pierwszej połowie maja (1-13 maja) w całej Europie obchodzone są Europejskie Słoneczne Dni. W Polsce koordynacją obchodów Europejskich Słonecznych Dni zajmuje się Instytut Energetyki Odnawialnej.

Europejskim koordynatorem wydarzeń jest European Solar Thermal Industry Federation (ESTIF) w Brukseli. Kampania jest współfinansowana ze środków Komisji Europejskiej.
Patronat Honorowy nad kampanią objął: Minister Środowiska, Marcin Korolec; Minister Gospodarki, Waldemar Pawlaka, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Jan Rączka; Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, Andrzej Czerwiński, Ambasador Danii, Thomas Østrup Møller oraz PKPP Lewiatan i Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.

Rząd RP w zaakceptowanym 7 grudnia 2010r. "Krajowym planie działań na rzecz energii ze źródeł odnawialnych" przewiduje zainstalowanie w Polsce do 2020 ok. 14 mln m2 kolektorów słonecznych, co oznacza zrealizowanie setek tysięcy zielonych, rozproszonych inwestycji o łącznej kwocie rzędu 35 mld zł. Udział w tym zbiorowym zielonym przedsięwzięciu może mieć niemalże każdy mieszkaniec naszego kraju, tych którzy się zdecydują rząd wesprze środkami funduszy ekologicznych i zapowiadanymi ulgami podatkowymi. Wsparciem dla tej idei jest też Kampania Europejskie Słoneczne Dni w Polsce.

W ubiegłym roku w kampanii udział wzięło ok. 5 tys. osób w Polsce, a w całej Europie - ponad pół miliona osób. Uczestnicy mogli spotkać się z instalatorami systemów słonecznych, zwiedzać instalacje słoneczne, bawić się na piknikach i festynach, brać udział w licznych konkursach, a także w seminariach i konferencjach organizowanych przez instytucje prywatne i samorządowe. W tym roku dni poświęcone energetyce słonecznej będą trwały od 1 do 13 maja. Instytut Energetyki Odnawialnej wsparty dziesiątkami Partnerów przewiduje organizację minimum 200 słonecznych wydarzeń w całej Polsce w ciągu trzech lat. Wszystkie wydarzenia podobnie jak roku temu zostaną pokazane na interaktywnej mapie wydarzeń dostępnej na stronie internetowej www.slonecznedni.pl.
Zobacz galerię zdjęć z pierwszej edycji kampanii Europejskie Słoneczne Dni http://www.slonecznedni.pl/galeria

Organizatorem tegorocznych dni słonecznych na śląsku w Gliwicach jest Salon Firmowy Viessmann MABAPA. W dniach 08.05.2012 oraz 11.05.2012 w siedzibie firmy w Gliwicach przy ul.Daszyńskiego 427 odbędą się fachowe spotkania dotyczące energii słonecznej z wykorzystaniem kolektorów słonecznych firmy Viessmann. Na spotkania zaproszone są wszystkie osoby zainteresowane energią odnawialną z szczególnym nastawieniem na firmy instalatorskie, projektantów, absolwentów i studentów szkół i uniwersytetów technicznych. Dodatkowo w dniu 13.05.2012r. w niedzielne popołudnie zorganizowany zostanie "Bieg Słońca", do którego może przystąpić każdy zainteresowany sportem. Na start od 12:00 w szczególności zapraszamy osoby starsze, amatorów, dzieci oraz wszystkich tych którzy chcą się cieszyć słońcem. Bieg będzie miał długość 5km i przebiegać będzie spod siedziby firmy w Gliwicach polną drogą pod autostradę A4 w okolicach Wilczego Gardła i z powrotom na linię startu - mety. Więcej szczegółów w siedzibie firmy lub na stronie internetowej www.mabapa.pl oraz Facebook - Salon Firmowy Viessmann MABAPA. Zapraszamy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.