Wiadomości z Gliwic

Co to jest mączniak rzekomy i jak go zwalczać?

  • Dodano: 2023-11-23 12:00, aktualizacja: 2023-11-27 08:56

Mączniak rzekomy jest jedną z najpowszechniejszych chorób roślin, za której wywołanie odpowiadają organizmy grzybopodobne. Głównym obszarem podlegającym atakowi patogenów są liście - pojawiają się na nich naloty oraz plamy, co w efekcie prowadzi do ich obumierania. Co to jest mączniak rzekomy i jak go zwalczać?

Jak rozpoznać mączniaka rzekomego?

Mączniak rzekomy jest chorobą rozwijającą się w obszarze liści, do której powstawania przyczyniają się organizmy grzybopodobne wywołujące odbarwienia. W zależności od gatunku patogenu oraz żywiciela mogą przyjmować różnorodne barwy, zarówno żółte, pomarańczowe, jak i jasnobrązowe, a nawet bordowe.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas obserwacji roślin, jest obecność mączystego, fioletowego lub szarawego nalotu. Pojawia się u zainfekowanych roślin w warunkach wysokiej wilgotności.

Mączniak rzekomy - jakie objawy mogą wskazywać na jego występowanie?

Do najpopularniejszych objawów związanych z zainfekowaniem rośliny przez omawianą chorobę można zaliczyć przenoszenie się infekcji na kwiaty, pąki oraz inne organy nadziemne, a także karłowacenie mające wpływ na plon u gatunków jadalnych lub estetykę u kwiatów ozdobnych.

W przypadku silnego porażenia liście obumierają. Dlatego warto dokładnie obserwować uprawiane i hodowane rośliny, by w odpowiednim momencie zareagować, a tym samym zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Mączniak rzekomy - jak zwalczyć?

W zależności od upraw, jakie stosuje dana osoba - w walce z mączniakiem rzekomym, można wykorzystać zarówno ekologiczne, jak i chemiczne metody zwalczania. Spośród zaproponowanych, występujących na rynku preparatów warto wybrać sprawdzone rozwiązania, pochodzące od zaufanych producentów. W tym celu doskonale sprawdzają się opryski środkami ochrony roślin, które należy dobrać na podstawie gatunku rośliny, a nie występującego patogenu.

Warto także pamiętać o działaniach zapobiegawczych, takich jak dokładne usuwanie oraz utylizowanie resztek roślin po uprawach, w szczególności, jeśli były wcześniej porażone grzybami. Ponadto istotnym krokiem w stronę ochrony roślin przed rozwojem choroby, jest regularne odchwaszczanie lub podlewanie wywarem z liści cebuli.

Jakie rośliny są podatne na występowanie mączniaka rzekomego?

Wśród narażonych na infekcję roślin znajdują się zarówno drzewa oraz krzewy owocowe, jak i warzywa czy zieleń ozdobna. Przykładami występowania mączniaka rzekomego są dynia hokkaidoziemniaki gala, róża, sałata, winorośl, pomidor bądź ogórek. Dlatego w ich przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na wygląd liści oraz organów nadziemnych.

Jak jeszcze można zapobiec mączniakowi rzekomemu?

Wprowadzenie odpowiednich działań może okazać się skutecznym sposobem, dzięki któremu unikniesz pojawienia się choroby bądź jej dalszego rozprzestrzenienia. Przede wszystkim niezwykle istotne jest zachowanie czystości w uprawie, a także postawienie na racjonalne nawożenie, bez stosowania zbyt dużych ilości azotu. Przenawożenie wpływa na wzrost podatności rośliny na czynniki stresowe, wliczając mączniaka.

Dobrym pomysłem, jest wycinanie porażonych części, co skutecznie ograniczy rozwój choroby. Wśród działań zapobiegawczych można również wymienić zakładanie upraw w miejscach przewiewnych, by unikać zbyt dużego zagęszczenia.

Co to jest alternarioza? Jaki ma związek z mączniakiem?

Alternarioza oraz mączniak rzekomy są chorobami grzybowymi, co roku porażającymi wiele upraw warzywnych. Schorzenia szczególnie duże straty powodują wśród niechronionych upraw pomidora w gruncie, a także ziemniaka. Więcej na ich temat możesz dowiedzieć się ze strony warzywapolowe.pl.

Co to jest mączniak rzekomy i jak go zwalczać? Podsumowanie

Mączniak rzekomy to niebezpieczna infekcja, zazwyczaj atakująca rośliny w obrębie liści. Przyczynia się do powstania na ich powierzchni nalotów o barwie uzależnionej od gatunku patogenu oraz żywiciela, prowadząc do stopniowego zamierania. Dlatego tak istotna jest obserwacja roślin.

W razie zauważanie niepokojących zmian należy podjąć odpowiednie kroki w celu zwalczenia infekcji i zapobiegnięcia jej rozprzestrzenianiu.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.