Wiadomości z Gliwic

Czas na nowy "okrąglak". Gliwice poszukują wykonawcy

  • Dodano: 2024-01-24 14:00

W zielonym, parkowym otoczeniu na placu Grunwaldzkim powstanie ładny pawilon gastronomiczny, w którym mają być też organizowane kameralne imprezy kulturalne. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na prace budowlane, choć przygotowania do realizacji inwestycji ruszyły już wcześniej. 

Nowy "okrąglak" w Gliwicach

Wykonanie całego zadania podzielono na dwa etapy. Pierwszy został już zrealizowany i objął rozbiórkę starego obiektu handlowego, utylizację materiałów budowlanych z tej rozbiórki oraz prace porządkowe. Drugi etap prac zakłada wykonanie nowego obiektu pełniącego funkcje gastronomiczno-kulturalne.

– Zgodnie z moimi wcześniejszymi deklaracjami, a przede wszystkim oczekiwaniami gliwiczan, konsekwentnie zmierzamy do postawienia urokliwego pawilonu na placu Grunwaldzkim. Park jest chętnie odwiedzany przez spacerowiczów i rowerzystów, rodziców z dziećmi, miłośników rekreacji na świeżym powietrzu. To piękne miejsce, którego świetnym dopełnieniem będzie obiekt gastronomiczny, służący dodatkowo kulturze. Podczas spotkań z mieszkańcami często słyszałem pytania o losy tej inwestycji. Chcemy ją realizować! Szczególnie, że ze względu na swoją lokalizację „okrąglak” może stać się jednym z ulubionych miejsc spotkań gliwiczan – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Przypomnijmy, że zadanie Restauracja Parkowa – Okrąglak miało być pierwotnie wykonane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Jest realizowane jednak poza GBO, bo niemożliwe okazało się wykonanie inwestycji w ciągu jednego roku, wzrosły także zakładane koszty realizacji inwestycji. Ostateczny efekt powinien spodobać się gliwiczanom.

Pawilon w parku na placu Grunwaldzkim ma być obiektem na planie ośmiokąta, z elewacją z elementami transparentnymi – dużymi przeszkleniami, co pozwoli neutralnie wpisać się w uwarunkowania krajobrazowe i przyrodnicze. 

Jako inspirację przyjęto lokalne wzorce wypracowane pod koniec XIX wieku oraz w pierwszej połowie XX wieku – w zakresie formy i architektonicznych rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych dla gastronomicznych pawilonów parkowych. 

Zaplanowano dwa poziomy

Na parterze przewidziano salę konsumpcyjną z barem, z rozsuwanymi przeszkleniami otwierającymi wnętrze na malowniczy, zielony krajobraz. Zaprojektowano również podcienia ze stolikami, które w sezonie letnim stanowić będą naturalne przedłużenie sali konsumpcyjnej. Cała część parterowa zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i pozbawiona barier architektonicznych. 

Na wyższym poziomie znajdować się będzie antresola. Przestrzeń ta umożliwi np. organizację imprez okolicznościowych dla małej grupy gości, ale jej kameralny charakter będzie można wykorzystywać również podczas imprez kulturalnych, takich jak spotkania literackie, wieczory poetyckie, minikoncerty czy wystawy. Obiekt zostanie wykończony, ale umeblowanie czy zakup sprzętu to już zadanie przyszłego dzierżawcy.

Wokół pawilonu zaprojektowano elementy małej architektury, które umożliwią wygodny wypoczynek na świeżym powietrzu – leżaki parkowe. Otoczenie obiektu ozdobi zieleń. Posadzone zostaną m.in. klony, a także byliny: trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam', trzcinnik krótkowłosy oraz miskant chiński.  

Ogłoszony przez miasto przetarg na wykonanie drugiego etapu inwestycji obejmuje zasadnicze prace budowlane, wykończenie obiektu oraz zagospodarowanie przyległego terenu.

Pierwszy przetarg na to zadanie nie powiódł się. Cena najkorzystniejszej oferty zdecydowanie przewyższała kwotę przewidzianą przez miasto na ten cel. Tak jak zapowiadano, ogłaszany jest kolejny. Informacje o obecnym zamówieniu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, który odpowiada za to zadanie. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, to parkowy pawilon mógłby być gotowy w połowie 2025 roku.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również