Wiadomości z Gliwic

Czy za opóźniony lot należy się odszkodowanie?

  • Dodano: 2023-02-28 13:45, aktualizacja: 2023-03-02 08:40

Latanie samolotem to codzienność wielu osób. Obecnie odległe kraje są dla nas bliżej, niż mogłoby się wydawać. Często także wybieramy lot samolotem jako najlepszy transport podczas podróży na wakacje. Plany związane z tym środkiem lokomocji są zwykle pewne i przemyślanie. Rzeczywistość bywa jednak zaskakująca – nawet samoloty potrafią być opóźnione czy nawet odwołane. Jako że ten transport wymaga od podróżnych wiele przygotowań, takie sytuacje budzą wiele emocji i nerwów. Czy więc w momencie sporego przesunięcia wylotu lub wręcz odwołania lotu możemy ubiegać się o odszkodowanie? Kiedy i w jakich okolicznościach ono przysługuje? Zainteresowanych odsyłamy do dalszej części artykułu.

Podróżowanie samolotami po Europie

Nas, Polaków, bardzo często dotyczą sytuacje związane z lotami w Europie. W takich przypadkach prawnym punktem oparcia będzie rozporządzenie unijne z 11.02.2004 r. ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów. Ponadto podstawą prawną w kwestii domagania się odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19.11.2009 roku.W przepisach tych znajdziemy uregulowania dla pasażerów wylatujących lub lądujących w kraju Unii Europejskiej. Warto też dodać, że opóźnienie lotu dotyczy sytuacji, gdy jest on realizowany według rozkładu, choćby z dużym opóźnieniem. Odwołanie lotu to brak wykonania go w ogóle – wówczas mamy do czynienia ze zmianą rozkładu.

Roszczenie pasażera o odszkodowanie

Jak wspomniano, w przypadku znacznego opóźnienia lotu lub jego odwołania pasażerowie na terenie Unii Europejskiej mają prawo domagania się odszkodowania od przewoźnika lotniczego. Kwota odszkodowania za lot odwołany ustalona jest na podstawie przywołanego rozporządzenia nr 261/2004 i wynosi:

  • 250 euro dla wszystkich lotów o długości do 1500 kilometrów;
  • 400 euro dla wszystkich lotów wewnątrzwspólnotowych dłuższych niż 1500 kilometrów i wszystkich innych lotów o długości od 1500 do 3500 kilometrów;
  • 600 euro dla wszystkich innych lotów niż loty określone powyżej.

Należy jednak mieć na uwadze, że często przewoźnik oferuje inny, alternatywny lot w stosunku do tego odwołanego. W takiej sytuacji powyżej określone kwoty ulegają zmniejszeniu o 50%. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że opóźnienie lotu nie może przekroczyć czasu:

  • 2 godzin w przypadku wszystkich lotów o długości do 1500 kilometrów; lub
  • 3 godzin w przypadku wszystkich lotów wewnątrzwspólnotowych dłuższych niż 1500 kilometrów i wszystkich innych lotów o długości od 1500 do 3500 kilometrów; lub
  • 4 godzin w przypadku wszystkich innych lotów niż loty określone powyżej.

Trzeba także pamiętać, że opóźnienie lotu i możliwość odszkodowania przysługuje dopiero wtedy, jeżeli zwłoka w dotarciu do lotniska docelowego wynosi trzy godziny lub więcej. Dodatkowo mogą pojawić się tak zwane nadzwyczajne okoliczności, które wykluczają możliwość zgłoszenia roszczeń przez pasażerów, a które musi udowodnić przewoźnik. Zaliczamy do nich nieprzewidywalne zjawiska atmosferyczne, zagrożenie bezpieczeństwa, naruszenie pokoju.

Jak dochodzić odszkodowania?

Oczywiście droga do uzyskania odszkodowania zakłada ścieżkę formalną. Trzeba posiadać dokumenty związane z rezerwacją lotu oraz dowody określające godzinę faktycznego przylotu. Należy po fakcie skontaktować się z linią lotniczą i złożyć reklamację – najlepiej na piśmie. Linia ma 30 dni na rozpatrzenie naszej skargi. Po tym czasie (w razie braku odpowiedzi bądź odrzucenia wniosku) możemy szukać pomocy dalej – u Rzecznika Praw Konsumenta lub nawet w sądzie.

Więcej informacji na OdpowiedziPrawne.pl - Porady prawne

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.