Kredyt konsolidacyjny, w najprostszym ujęciu, polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno. Skonsolidować można różnego rodzaju kredyty lub pożyczki, a rozwiązanie to może stanowić dużą ulgę dla osób szczególnie zadłużonych.
Czym jest konsolidacja kredytu?
Konsolidacja kredytu to połączenie kilku mniejszych zobowiązań w jedno, większe. Innymi słowy, jest to kredyt celowy, który ma zostać przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań. To po stronie kredytobiorcy leży decyzja, które zobowiązania chciałby połączyć w jedno, większe - nie ma obowiązku konsolidowania wszystkich pożyczek i kredytów.
Skonsolidować można raty kredytów gotówkowych, raty, kredyt mieszkaniowy, kredyt samochodowy, debet w rachunku oraz kardę kredytową czy też limit w koncie. Połączenie zobowiązań może znaleźć zastosowanie w wielu sytuacjach i stanowi świetne rozwiązanie dla określonych grup osób. Jakich?
W jakich sytuacjach warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?
Kredyty konsolidacyjne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zauważyły, że ilość zobowiązań, jakie przyszło im spłacać, znacząco przerasta ich możliwości finansowe. W takiej sytuacji zamiast unikać spłaty zobowiązania, można próbować pozyskać kredyt konsolidacyjny, który umożliwi obniżenie miesięcznej raty.
Jednak kredyt konsolidacyjny sprawdzi się nie tylko w takiej sytuacji. Może on być dobrym rozwiązaniem również wtedy, gdy ilość posiadanych, stosunkowo drobnych zobowiązań sprawia, że gubimy się w tym, które raty należy spłacić w jakim terminie. Taka sytuacja oznacza nie tylko czasochłonność operacji spłacania należności, ale również zdecydowanie większą szansę na pominięcie którejś z rat i niespłacenie jej w terminie. O ile część banków niezwłocznie informuje swoich klientów o nieuiszczonej należności, zdarza się że informacja jest wysyłana listownie, a doręczenie poczty trwa. To może prowadzić do pojawienia się niechcianych odsetek za opóźnienie, które jest wynikiem zwykłej pomyłki.
Przy braku pewności, czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalnym rozwiązaniem, warto skorzystać z gotowych kalkulatorów, dostępnych w sieci. Pomogą one w obliczeniu przybliżonej wysokości miesięcznej raty, a także umożliwią określenie, czy konsolidacja zobowiązań rzeczywiście ma sens w określonym przypadku.
Zalety kredytu konsolidacyjnego
Jak każde rozwiązanie finansowe, także kredyty konsolidacyjne mają swoje wady i zalety. Postaramy się opisać je pokrótce tak, by maksymalnie ułatwić podjęcie decyzji co do takiego zobowiązania.
1. Możliwość pozyskania dodatkowych środków
Kredyt konsolidacyjny to nie tylko połączenie już istniejących zobowiązań, ale również możliwość dobrania gotówki na dowolnie wybrany cel. Dzięki temu możliwe jest zrealizowanie małych lub większych marzeń bez konieczności zaciągania nowych zobowiązań.
2. Niższa miesięczna rata
Kredyt konsolidacyjny wiąże się również z obniżeniem wysokości miesięcznego zobowiązania. To zdecydowana zaleta tego rozwiązania, którą doceni wiele osób: niższa rata to więcej środków na bieżące wydatki, a także wyższy komfort życia.
3. Potencjalnie dobry sposób na wyjście ze spirali zadłużenia
Kiedy okazuje się, że jedno zadłużenie spłacane jest innym, a po pierwszym zaciągniętym kredycie nagle pojawiają się kolejne - bardzo łatwo jest wpaść w spiralę zadłużenia. Dzięki takim rozwiązaniom jak kredyt konsolidacyjny, można ujednolicić płatności, wnosząc ratę tylko i wyłącznie do jednego banku i jednocześnie dając sobie możliwość na wyjście ze spirali zadłużenia. Więcej na temat kredytów konsolidacyjnych: https://kalkulator-kredytowy.org/kredyty-konsolidacyjne/
Wady kredytów konsolidacyjnych
Wiemy już, jakie zalety mają kredyty konsolidacyjne. Jakie są ich wady?
1. Opłata prowizji
Zdecydowaną wadą kredytów konsolidacyjnych jest konieczność uiszczenia prowizji dla banku, w którym zaciągamy ten rodzaj zobowiązania. Jest to standardowa procedura i nie budzi zdziwienia, jednak kiedy ktoś szuka możliwości minimalizacji zadłużeń, konieczność opłacenia prowizji z pewnością jawi się jako wada.
2. Wydłużenie okresu kredytowania
Oprócz opłaty prowizji, trzeba liczyć się również z tym, że obniżenie wysokości miesięcznej raty oznacza także wydłużenie okresu kredytowania. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy lepiej spłacać niższe zobowiązanie przez dłuższy czas, czy też płacić więcej (być może nawet kwotę przekraczającą możliwości finansowe) i zamknąć rachunek kredytowy w krótszym czasie.
Kredyt konsolidacyjny może być prawdziwą ulgą, gdy ilość kredytów robi się zatrważająco duża, a suma miesięcznych rat znacząco obciąża domowy budżet. To rozwiązanie, które warto rozważyć, by sobie pomóc.