Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

Dla mieszkańców i środowiska

  • Dodano: 2014-05-23 09:15, aktualizacja: 2017-11-29 13:54
Już w przyszłym roku prawie 100% terenu Gliwic będzie skanalizowane. – To ewenement w skali kraju – podkreśla Henryk Błażusiak, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
 
Od kilkunastu lat, systematycznie, w Gliwicach realizowana jest ogromna miejska inwestycja – modernizacja gospodarki wodno-ściekowej. Koszt całego zadania wynosi ponad 320 mln zł. To olbrzymia kwota i dlatego konieczne było pozyskanie wsparcia ze źródeł zewnętrznych, a w tym Gliwice mają już bardzo duże doświadczenie. Ponad połowa pieniędzy to dotacje otrzymywane z Unii Europejskiej, po które zaczęto sięgać jeszcze w okresie przedakcesyjnym. Dzięki temu dostęp do nowoczesnej sieci kanalizacyjnej uzyskało 97% mieszkańców. Przy okazji w wielu miejscach zdecydowanie poprawił się stan nawierzchni ulic remontowanych po przeprowadzeniu robót ziemnych.
 
 
Obecnie trwają prace w Bojkowie i Ostropie – ostatnich dwóch nieskanalizowanych dzielnicach miasta. – Roboty mają zakończyć się w połowie przyszłego roku i do tego czasu do sieci powinno podłączyć się jak najwięcej mieszkańców, którzy pisemnie deklarowali taką wolę. To ważne, bo rozliczenie unijnych środków wiąże się koniecznością spełnienia niezwykle istotnego celu ekologicznego. Inwestycja ma w efekcie ułatwić życie mieszkańcom, ale także przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego – podkreśla szef PWiK.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.