Wiadomości z Gliwic

Drzwi Willi Caro są już po renowacji. Za nimi czeka wiele atrakcji!

  • Dodano: 2024-11-05 09:15

Drzwi Willi Caro są już po renowacji. Robią wrażenie. Solidne, dębowe, zostały poddane pieczołowitym zabiegom odmładzającym, a zdobiące je, mosiężne aplikacje, odzyskały swój blask. Warto je uchylić i zajrzeć do wnętrz Willi Caro.

Samuraj w Willi

Muzeum w Gliwicach posiada niewielki, ale cenny zbiór zabytków japońskich. Obejmuje on 94 pozycje, głównie militaria, grafiki i fotografie, a także ceramikę i przedmioty codziennego użytku. Do najcenniejszych eksponatów należą zbroje samurajskie z okresu Edo, datowane na XVIII–XIX w. 

Wyjątkowe więzi

W Willi Caro (w Czytelni Sztuki) można też zobaczyć czasową wystawę poświęconą niezwykłej więzi  pomiędzy Zofią Rydet i Jerzym Lewczyńskim, a najbardziej opiniotwórczymi powojennymi krytykami sztuki, czyli Alfredem Ligockim, Urszulą Czartoryską i Jerzym Buszą. Ekspozycja pokazuje ich relacje jako rodzaj toczącej się przez kilka dekad rozmowy na temat twórczości, stosunku do rzeczywistości czy wymiany środowiskowych nowinek. 

Każda z nich jest dziełem sztuki

Młoda Polska powróciła do Gliwic w graficznej szacie Józefa Pankiewicza, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Chełmońskiego, Jana Stanisławskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Feliksa Jasińskiego czy Feliksa Jabłczyńskiego. Warto poznać początki nowoczesnej grafiki polskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Do 8 grudnia w Willi Caro.

Z gliny i ognia

To druga odsłona wystawy kolekcji fajansów europejskich w Willi Caro – 240 naczyń fajansowych i kamionkowych oraz holenderskie flizy. Oprócz popularnych kufli i dzbanów z wytwórni niemieckich, wazonów i talerzy z Delft, można zobaczyć także fragment największej w Polsce kolekcji czajników i czajniczków z fajansu delikatnego. Wśród naczyń śląskich – niezwykle rzadkie „czarne” fajanse tułowickie oraz przedmioty z manufaktur w Glinicy, Raciborzu – Bosaczu i we Wrocławiu.

Renowacja drzwi jest częścią większej inwestycji, na którą Muzeum w Gliwicach otrzymało z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dofinansowanie w wysokości 392 tys. zł . Prace objęły okna w salach, gdzie prezentowana jest wystawa stała pt. „Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców” (niedostępna do połowy listopada) oraz stolarkę drzwiową drzwi tarasowych. Całkowita wartość prac to 400 tys. zł.

Godziny otwarcia Willi Caro 

  • Poniedziałek: nieczynne 
  • Wtorek: 9.00 – 15.00 
  • Środa: 9.00 – 16.00 
  • Czwartek: 10.00 – 16.00 
  • Piątek: 10.00 – 16.00 
  • Sobota: 11.00 – 17.00 
  • Niedziela: 11.00 – 16.00

W soboty wejście do wszystkich oddziałów gliwickiego Muzeum jest bezpłatne. 
Kontakt tel. 32/231-08-54.
Więcej informacji na muzeum.gliwice.pl.

Willa Caro przy ul. Dolnych Wałów to jeden z oddziałów Muzeum Miejskiego w Gliwicach. Warto odwiedzić również:

  • Radiostację przy ul. Tarnogórskiej,
  • Dom Pamięci Żydów Górnośląskich przy ul. Poniatowskiego, 
  • Oddział Odlewnictwa Artystycznego przy ul. Bojkowskiej,
  • Zamek Piastowski przy ul. Pod Murami. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również