Kampania informacyjna Związku Banków Polskich „Nie pomagaj się okraść” od dwóch miesięcy przykuwa uwagę w mediach społecznościowych, kanałach digitalowych i telewizji. Spoty ostrzegają przed cyberprzestępcami, którzy bez skrupułów wykorzystują socjotechniki, by wyłudzać dane i pieniądze.
Kolejni gliwiczanie ofiarami cyberprzestępców
Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome oszukańczych metod, a niektórzy zgłaszają próby oszustw. Niestety, mimo szeroko zakrojonych akcji informacyjnych, wielu ludzi wciąż pada ofiarą przestępców. W miniony weekend dwie osoby z Gliwic straciły łącznie 285 tysięcy złotych w wyniku działań cyberprzestępców.
Pierwszym zgłoszeniem w czasie minionego weekendu był przypadek 36-letniej mieszkanki Gliwic, która w listopadzie otrzymała ofertę inwestycji w kryptowaluty. Wszystko zaczęło się od atrakcyjnej reklamy w Internecie, która zachęciła kobietę do kontaktu z rzekomymi doradcami finansowymi. Oszuści, posługujący się wschodnim akcentem, przez niemal cały miesiąc nakłaniali ją do przelewów i udostępniania danych logowania do bankowości. Gdy kobieta zorientowała się, że straciła prawie 200 tysięcy złotych, zgłosiła sprawę na policję.
Podobna sytuacja spotkała 45-letniego mężczyznę. Otrzymał SMS-a informującego o próbie logowania na jego konto walutowe. Nadawca, podszywający się pod instytucję finansową, poprosił o kontakt w celu weryfikacji sytuacji. W rozmowie telefonicznej z osobą mówiącą po angielsku gliwiczanin został zapewniony, że jego środki są bezpieczne, ale musi zainstalować specjalną aplikację. W rzeczywistości było to złośliwe oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom na dostęp do jego konta. Mężczyzna stracił wszystkie oszczędności.
Obie sprawy zostały zgłoszone gliwickiej policji, a dochodzenia są już prowadzone. Niestety, cyberprzestępstwa często mają międzynarodowy charakter, co znacznie utrudnia wykrycie sprawców. Ataki mogą być prowadzone z różnych kontynentów, a oszuści wykorzystują zaawansowane technologie, by zacierać ślady.
Przestroga dla wszystkich
Te historie to kolejne ostrzeżenie, że ostrożność w świecie cyfrowym jest koniecznością. Przestępcy wykorzystują różnorodne metody manipulacji, by wzbudzić zaufanie i wyłudzić dane. Pamiętajmy, by nigdy nie instalować aplikacji z nieznanych źródeł, nie udostępniać danych logowania, a wszelkie podejrzane wiadomości konsultować bezpośrednio z bankiem. Warto być mentalnie przygotowanym na sytuacje, w których ktoś próbuje wzbudzić strach informacją o możliwej utracie pieniędzy – to niemal zawsze jest wstęp do oszustwa.