Wiadomości z Gliwic

Działa już Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej

  • Dodano: 2022-03-14 06:30, aktualizacja: 2022-03-13 11:30

10 marca w Gliwicach oficjalnie zainaugurowało działalność Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej. Powstało w celu wspierania przedsiębiorstw w ramach czwartej rewolucji przemysłowej.

Co wchodzi w zakres działalności

W zakresie działalności Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej mieści się prowadzenie działalności badawczej, wdrożeniowej, szkoleniowej i edukacyjnej a także opracowywanie i rozwój innowacyjnych technologii Przemysłu 4.0. To również generowanie know-how oraz własności intelektualnej, pozyskiwanie aparatury umożliwiającej prowadzenie badań i działalności edukacyjnej w celu podnoszenia wiedzy praktycznej polskiej kadry specjalistycznej.

– Przemysł 4.0 jest potężną zmianą, to zmiana paradygmatu wytwarzania, nowe rozwiązania produktów, nowa architektura produktów, nowe systemy wytwórcze, nowe modele biznesowe. Zrozumienie tej zmiany to pierwszy krok. Bardzo dużo zostało już w tym zakresie zrobione, wielu przedsiębiorców potwierdza, że jest w stanie określić, czym dla nich jest Przemysł 4.0. Jednak czymś innym jest wiedza, a czymś innym praktyka. My chcemy zmierzyć się z tym drugim, aby rozwinąć kompetencje w zakresie Przemysłu 4.0 zarówno po stronie pracowników, jak i menadżerów – mówi dr Andrzej Soldaty, dyrektor Centrum Przemysłu 4.0.

Centrum powołano do życia już w ubiegłym roku, ale pomysł rozwijał się na Politechnice Śląskiej od wielu lat.

– Nie sposób tworzyć idei Przemysłu 4.0 bez zaangażowania uczelni. Każdy ma świadomość, że na Śląsku właśnie Politechnika Śląska jest tą instytucją, która ze swej natury powinna angażować się w tego typu aktywności. I uczelnia angażuje się. Politechnika Śląska wyłoniła 6 Priorytetowych Obszarów Badawczych, jednym z nich jest obszar Automatyzacja procesów i Przemysł 4.0. Gdy rozpoczynaliśmy tworzenie POB, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że tematyka ta może być aż tak szeroko reprezentowana na naszej uczelni. Patrząc na Przemysł 4.0, widzimy automatyzację, inżynierię mechaniczną, transport, przetwarzanie danych, ale patrzymy też pod kątem społecznym. Każdy wydział Politechniki Śląskiej znalazł na tym polu obszar do działania i rozwijania – zauważa prorektor ds. nauki i rozwoju PŚ prof. Marek Pawełczyk.

Termin Przemysł 4.0 został po raz pierwszy użyty w roku 2011 na targach w Hanowerze. – Politechnika Śląska praktycznie natychmiast podjęła ten temat i zaczęła realizować badania i prace w tym zakresie. Uczelnia włączała się w różne działania, np. opracowywała raporty, rekomendacje, organizowała konferencje. Politechnika Śląska ściśle współpracuje z Katowicką Specjalna Strefą Ekonomiczną, z którą uruchomiła pierwsze w Polsce studia dualne, natomiast w 2018 roku wspólnie utworzyliśmy Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 (ŚCKP) , które było pierwszą tego rodzaju jednostką w Polsce – podkreśla dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego. ŚCKP działało do końca 2020 roku.

Centrum Przemysłu 4.0 PŚ będzie łączyć działania uczelni z przemysłem. W związku z tym powołano także grupy robocze, których rolą będzie wypracowywanie nowych rozwiązań i działań wspierających transformację.

Podczas oficjalnej inauguracji prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk w imieniu rektora podpisał porozumienie z partnerami strategicznymi z obszaru przemysłu. To gliwickie spółki APA i EMT Systems.

– Politechnika Śląska jest wyjątkowym skupiskiem ludzi, którzy zawsze mają coś do zaproponowania i wierzę, że technologie i pomysły, które tutaj wypracujemy, zrewolucjonizują Śląsk, Polskę i być może Europę. Pamiętajmy, że stosowanie nowoczesnych technologii może podnieść jakość naszego życia – mówił w trakcie spotkania Artur Pollak, prezes zarządu APA Sp. z.o.o.

– W imieniu EMT Systems Centrum Szkoleń Inżynierskich chciałbym podziękować za zaproszenie do tak elitarnego grona, jakim jest Centrum Przemysłu 4.0. Zagadnienia Przemysłu 4.0 implikujemy w naszej firmie już od wielu lat i robimy to bardzo często z Politechniką Śląską w ramach różnych projektów zarówno edukacyjnych jak i przemysłowych. Mam pewność, że ta współpraca przyniesie korzyści zarówno dla Politechniki jak i naszej firmy – powiedział Grzegorz Wszołek, prezes EMT Systems.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również