Wiadomości z Gliwic

Edukacja dualna na potrzeby przemysłu 4.0. Konferencja rozpoczęta!

  • Dodano: 2023-04-19 07:45, aktualizacja: 2023-04-18 22:14

Za nami inauguracja dwudniowej, otwartej konferencji promującej studia dualne „eDUAL”, której uczestnicy omawiają wyzwania kształcenia akademickiego połączonego ze zdobywaniem praktycznego doświadczenia w przemyśle.

Partnerem wydarzenia organizowanego 18 i 19 kwietnia w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej jest Miasto Gliwice. W uroczystym otwarciu wziął udział prezydent Gliwic Adam Neumann.

Czym są studia dualne?

Studia dualne to forma kształcenia, w której studenci odbywają zajęcia w salach wykładowych, a jednocześnie mają staże w firmach. Na Politechnice Śląskiej, która niemal 8 lat temu jako pierwsza uczelnia w Polsce uruchomiła studia dualne wspólnie z partnerami przemysłowymi, już kilkuset studentów zdecydowało się na tę formę kształcenia. Na liście podmiotów, które na przestrzeni czasu zdecydowały się na współpracę z uczelnią w zakresie takiej formy kształcenia, znajduje się już około 100 firm. 

– Jest już tradycją, że spotykamy się w ramach konferencji eDUAL, żeby dyskutować o bieżących problemach, ale i wyzwaniach nauczania dualnego, które na nas czekają. W tej edycji rozmawiamy o badaniu kompetencji studentów oraz rozwijaniu kompetencji przyszłości wśród kandydatów na studia, dostępnych formach kształcenia, a także tworzeniu swoistego ekosystemu innowacji przydatnych dla absolwentów. Z punktu widzenia uczelni studia dualne to poligon badawczy, na którym testujemy nowoczesne metody kształcenia i sposoby prowadzenia zajęć oraz uczymy się bliskiej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, mocno zaangażowanym w to współdziałanie, za co serdecznie dziękuję – mówił podczas otwarcia konferencji eDUAL rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Studia dualne na Politechnice Śląskiej odbywają się na kierunkach mechanika i budowa maszyn, transport kolejowy, automatyka i robotyka. 

– Na pierwszym etapie studiów, trwającym 7 semestrów, student połowę swojego czasu spędza na uczelni, a połowę w firmie. Ta podpisuje umowę z Politechniką Śląską, co gwarantuje uczącemu się zarówno wsparcie merytoryczne, jak i finansowe. Studia drugiego stopnia trwają 3 semestry i w większości przypadków są prowadzone w trybie sobotnio-popołudniowym, co oznacza, że studenci regularnie już pracują, mając w danej firmie umowę o pracę. Projekty inżynierskie i prace dyplomowe są zawsze realizowane pod nadzorem partnera przemysłowego, zgodnie z tematami pochodzącymi z przemysłu – przypomniała dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej, dr hab. inż. Anna Timofiejczuk.

Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która od samego początku współpracuje z Politechniką Śląską przy tworzeniu kierunków dualnych, dostrzega korzyści płynące dla biznesu. – Między innymi dzięki takim inicjatywom, jak studia dualne, KSSE jest uznawana za jedną z najlepszych stref ekonomicznych w Europie. Doskonale wykształceni studenci i absolwenci zostają u nas, w firmach na Śląsku, wprowadzając do nich inspirujące pomysły i ogromne zaangażowanie – zaakcentował Janusz Michałek, prezes KSSE.

Nauczanie dualne chwalą zarówno przedsiębiorcy, jak i przedstawiciele samorządu lokalnego.

– Gliwice – ponad 170-tysięczne, rozwinięte gospodarczo miasto, które stawia na przyszłość i rozwój innowacji – to idealne miejsce dla tego rodzaju inicjatyw. Mamy ponad 100 tysięcy miejsc pracy w różnych sektorach gospodarki i przemysłu, liczne instytuty badawcze, a przede wszystkim kuźnię specjalistycznych kadr w postaci obecnej tu od ponad siedmiu dekad Politechniki Śląskiej, uznanej w kraju uczelni badawczej, z którą ściśle współpracujemy na wielu płaszczyznach. Prowadzone przez Politechnikę studia dualne mają tę korzyść, że doskonale uczą zarówno teorii, jak i praktyki. Finalnie zyskuje na tym zarówno uczelnia, jak i lokalna gospodarka, zatrudniając najlepiej wykwalifikowaną kadrę inżynierską, a także współdziałające z nauką i biznesem miasto – powiedział w trakcie inauguracji konferencji prezydent Gliwic Adam Neumann.

Uroczystość otwarcia 7. edycji eDUAL zamknęło wystąpienie dr. inż. Artura Pollaka, prezesa zarządu firmy APA Group oraz podpisanie listu intencyjnego na rzecz rozwoju inicjatywy TALENT HUB na Politechnice Śląskiej. Konferencja potrwa do 19 kwietnia, z jej programem można się zapoznać na stronie www.edual.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również