Wiadomości z Gliwic

Formalności związane z budową domu w 2024

  • Dodano: 2024-02-01 13:30, aktualizacja: 2024-02-09 10:22

Decyzja o budowie własnego domu jest dla większości z nas jedną z najważniejszych w całym życiu. Tego rodzaju inwestycja wiąże się zarówno z wysokim kosztem, ale też ze sporą liczbą formalności. Wszystko to wymaga czasu, ale przede wszystkim wiedzy na temat tego, jakie działania podjąć, aby prace przebiegały zgodnie z prawem, a budowa mogła się jak najszybciej rozpocząć. Do budowy domu należy dobrze się przygotować i to na wielu różnych płaszczyznach. Na każdym z etapów niezbędne może okazać się wsparcie bardziej doświadczonych osób, ale nie oznacza to bynajmniej, że samemu nie trzeba wykazać się inicjatywą i wiedzą. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, aby wszystko odbyło się zgodnie z założeniami!

Budowa domu w 2024 roku - jakie są formalności?

Zanim wbijemy pierwszą łopatę pod swój wymarzony dom, trzeba znaleźć działkę, na której możliwe jest postawienie takiej nieruchomości. Teren ten musi być więc przystosowany pod budowę domu, dlatego trzeba dokładnie sprawdzić przeznaczenie działki w planie zagospodarowania przestrzennego. W dokumencie tym znajdziemy też wszelkiego rodzaju ograniczenia co do maksymalnych wymiarów zabudowy. Niejednokrotnie może być tak, że dana działka nie znajduje się w MPZP i wtedy trzeba starać się o uzyskanie warunków zabudowy. Jeśli już nabędziemy działkę, nie pozostaje nic innego, jak zadbać o jej uzbrojenie i przygotowanie, a następnie złożyć we właściwym starostwie wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę domu.

Jakie są etapy budowy domu i na co zwrócić uwagę?

Pozwolenie budowlane można uzyskać jednak tylko wówczas, gdy dostarczy się komplet dokumentów. Oprócz samego wniosku, należy przygotować oświadczenie właściciela działki o prawie do dysponowania gruntem, decyzję o warunkach zabudowy (w przypadku, gdy nie ma MPZP), a także projekt budowlany wraz ze stosownymi opiniami i pozwoleniami. Jeżeli pozwolenie budowlane się uprawomocni, nie ma przeszkód, aby ustanowić kierownika budowy, a także złożyć w nadzorze budowlanym zawiadomienie o terminie rozpoczęcia robót. Teren musi być zabezpieczony i odpowiednio oznakowany, m.in. poprzez ustawienie tablicy informacyjnej. Budowę domu można podzielić na kilka zasadniczych etapów, w tym na stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty oraz prace wykończeniowe i montażowe. Po zakończeniu prac inwestor jest obowiązany zawiadomić o tym nadzór budowlany, składając tam m.in. dziennik budowy, oświadczenie kierownika o zgodności wykonania obiektu z przepisami i projektem, potwierdzenie przyłączy itd.  

Ile trwa budowa domu, jaki jest koszt i o czym nie można zapomnieć?

Trudno obecnie oszacować, ile kosztuje budowa domu, a także ile czasu potrzeba, aby zrealizować każdy z etapów. Jest to bowiem kwestia niezwykle indywidualna i zależna od rodzaju użytych materiałów, technologii, a także potencjału ludzkiego. Tym bardziej, że w wielu przypadkach oprócz samego domu trzeba zadbać także o kwestie wodno-kanalizacyjne, wykorzystując w tym celu np. przydomowe oczyszczalnie ścieków, które cieszą się rosnącą popularnością. 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.