Wiadomości z Gliwic

Gliwiccy strażacy. Odważni i zawsze gotowi do pomocy

  • Dodano: 2024-05-16 12:45

Walczą z żywiołem i klęskami, śpieszą na ratunek, z poświęceniem ratują życie i mienie, na ciągłym dyżurze, pełniący ofiarną służbę. Odważni, zawsze gotowi do pomocy ze świadomością ryzyka, jakie niesie każdy wyjazd. 4 maja swoje święto obchodzili strażacy - grupa zawodowa obdarzona największym zaufaniem społecznym. Strażacy, dziękujemy! 

Uroczyste obchody

Z okazji dnia strażaka, 15 maja na placu apelowym przed jednostką Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach przy ul. Akademickiej odbyła się uroczysta zbiórka, w której  uczestniczyli m.in. prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, śląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Wojciech Kruczek, zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Roman Klecha, komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach st. bryg. Marian Matejczyk, Wojewoda Śląski Marek Wójcik, starosta gliwicki Dawid Rams, przedstawiciele jednostek straży pożarnych z sąsiednich miast, radna Rady Miasta Krystyna Sowa, a także wójtowie i burmistrzowie sąsiednich miast. 

Podczas uroczystej zbiórki wyróżniono 112  strażaków: 25 otrzymało medale za długoletnią służbę, 8 odznaki zasłużonych dla przeciw pożarnictwa, 43 awanse na wyższe stanowiska, a 33 wyróżnienia i nagrody pieniężne. Zaprezentowano też 5 nowych wozów strażackich, kupionych m.in. dzięki wsparciu Miasta Gliwice. 

Stała współpraca

Przypomnijmy, że samorząd Miasta Gliwice stale współpracuje ze strażakami. Każdego roku z miejskiego budżetu przekazuje środki finansowe wspierające ich działalność. W 2022 r. miasto przekazało ponad 1,7 mln zł m.in. na modernizację zabytkowego budynku Komendy PSP, zakup sprzętu i wyposażenia gaśniczego. W 2023 r. z miejskiego budżetu do straży pożarnej trafiły ponad 332 tys. zł. W tym roku ma to być kwota 250 000 zł.

– W imieniu swoim i wszystkich mieszkańców z całego serca dziękuję za rzetelną, pełną poświęcenia służbę, gotowość do niesienia pomocy, walkę z zagrożeniami i klęskami żywiołowymi. Dzięki Wam gliwiczanie mogą czuć się bezpieczni. To ogromna odwaga, aby każdego dnia ryzykować swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Dziękuję za profesjonalną, pełną zapału służbę – mówi prezydent Katarzyna Kuczyńska-Budka. 

W Gliwicach o bezpieczeństwo mieszkańców dba 232 strażaków działających w PSP. Tylko w minionym roku wyjeżdżali z bazy na sygnale 4294 razy. 

Poza Państwową Strażą Pożarną, w naszym mieście z ogromnym poświęceniem pomoc w sytuacjach zagrożenia niosą także strażacy ratownicy skupieni w Ochotniczych Strażach Pożarnych w Bojkowie, Brzezince i Ostropie. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również