Wiadomości z Gliwic

Gliwice mają nową galerię sztuki!

  • Dodano: 2023-05-09 06:30, aktualizacja: 2023-05-08 22:25

Na mapie Gliwic pojawiła się kolejna przestrzeń dla sztuki. W miejscu dawnego „Kinoteatru X” przy ul. Strzody 10 powstała „Galeria X”, założona przez Związek Polskich Artystów Plastyków – Okręg Gliwicko-Zabrzański oraz Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Plany na nadchodzący czas

Będzie w niej prezentowana zarówno twórczość lokalnych artystów zrzeszonych w ZPAP oraz studentów i wykładowców Wydziału Architektury, Katedry Sztuk Pięknych i Projektowych PŚ, jak również prace uznanych twórców z kraju i z zagranicy. Otwarcie Galerii X zainauguruje wernisaż wystawy prac nieżyjącego już opolskiego artysty, Bolesława Polnara – jednego z największych polskich grafików i malarzy oraz członka ZPAP. Wstęp wolny!

W 2023 roku w nowej Galerii X zaprezentowane zostaną cztery wystawy – w maju, w czerwcu, we wrześniu i w październiku. Wernisaż pierwszej z nich – poświęconej twórczości Bolesława Polnara – rozpocznie się w piątek, 12 maja, o godz. 18.00. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert duetu ACO Projekt z Chrzanowa. Udział w spotkaniu jest bezpłatny – podobnie jak wstęp na wystawę, którą wszyscy zainteresowani będą mogli podziwiać do 10 czerwca.

– Mamy nadzieję, że to dodatkowe miejsce na kulturalnej mapie Gliwic, przyczyni się do ubogacenia oferty kulturalnej w naszym mieście i umożliwi mieszkańcom szerszy dostęp do sztuki na najwyższym poziomie – mówi Anna Zawisza-Kubicka, prezes Okręgu Gliwicko-Zabrzańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. 

Gliwice mają nową galerię sztuki! / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również