Wiadomości z Gliwic

Gliwice na podium najzamożniejszych miast

  • Dodano: 2020-07-28 10:00, aktualizacja: 2020-07-29 21:29

Trzecie miejsce w prestiżowym rankingu "Bogactwo samorządów" – to duży sukces finansowy Gliwic i zarazem awans o jedną pozycję względem roku ubiegłego.

Zestawienie przygotowane przez zespół naukowców dla Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" jest postrzegane jako jeden z najstabilniejszych rankingów zamożności.

– Od lat konsekwentnie realizujemy w Gliwicach politykę proinwestycyjną. Stawiamy na nowoczesne technologie, wspieramy biznes, inwestujemy w infrastrukturę, a przede wszystkim oszczędnie gospodarujemy środkami należącymi do gliwiczan. Trzecie miejsce w rankingu "Bogactwo samorządów" to potwierdzenie dobrych praktyk i konsekwentnego działania, które przyczyniają się do zamożności naszego miasta. Celem nie są oczywiście miejsca w rankingach, tylko możliwość realizacji inwestycji i projektów, które z roku na rok systematycznie poprawiają jakość życia w Gliwicach – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

W zestawieniu najzamożniejszych gmin jednostki samorządu terytorialnego są klasyfikowane na podstawie dochodów na jednego mieszkańca.

Co ważne, autorzy rankingu opublikowanego w piśmie "Wspólnota" biorą pod uwagę wyłącznie dochody i subwencje danego samorządu. W dochodach nie są uwzględniane dotacje celowe, na przykład ze środków unijnych, które niekiedy zawyżają wielkość dochodów miasta, nie przyczyniając się do trwałego wzrostu jego zamożności.

Podium

W najświeższym zestawieniu uwzględniającym dochody JST za 2019 rok Gliwice znalazły się na wysokiej, trzeciej pozycji w kategorii miast na prawach powiatu. Miejsce na podium zapewnił Gliwicom dochód na poziomie 5636,35 zł na mieszkańca. Najwyżej w tej odsłonie rankingu uplasował się Sopot (8718,19 zł na mieszkańca), a za nim Płock (6814,68 zł).

Warto dodać, że w naszym regionie za bogate miasto należy uznać też Dąbrowę Górniczą (dochód na mieszkańca w wysokości 5614,43 zł), a także Bielsko-Białą (5229,21 zł). Pozostałe śląskie miasta mają już niższe dochody.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.