Wiadomości z Gliwic

Gliwice na podium najzamożniejszych miast

  • Dodano: 2020-07-28 10:00, aktualizacja: 2020-07-29 21:29

Trzecie miejsce w prestiżowym rankingu "Bogactwo samorządów" – to duży sukces finansowy Gliwic i zarazem awans o jedną pozycję względem roku ubiegłego.

Zestawienie przygotowane przez zespół naukowców dla Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" jest postrzegane jako jeden z najstabilniejszych rankingów zamożności.

– Od lat konsekwentnie realizujemy w Gliwicach politykę proinwestycyjną. Stawiamy na nowoczesne technologie, wspieramy biznes, inwestujemy w infrastrukturę, a przede wszystkim oszczędnie gospodarujemy środkami należącymi do gliwiczan. Trzecie miejsce w rankingu "Bogactwo samorządów" to potwierdzenie dobrych praktyk i konsekwentnego działania, które przyczyniają się do zamożności naszego miasta. Celem nie są oczywiście miejsca w rankingach, tylko możliwość realizacji inwestycji i projektów, które z roku na rok systematycznie poprawiają jakość życia w Gliwicach – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

W zestawieniu najzamożniejszych gmin jednostki samorządu terytorialnego są klasyfikowane na podstawie dochodów na jednego mieszkańca.

Co ważne, autorzy rankingu opublikowanego w piśmie "Wspólnota" biorą pod uwagę wyłącznie dochody i subwencje danego samorządu. W dochodach nie są uwzględniane dotacje celowe, na przykład ze środków unijnych, które niekiedy zawyżają wielkość dochodów miasta, nie przyczyniając się do trwałego wzrostu jego zamożności.

Podium

W najświeższym zestawieniu uwzględniającym dochody JST za 2019 rok Gliwice znalazły się na wysokiej, trzeciej pozycji w kategorii miast na prawach powiatu. Miejsce na podium zapewnił Gliwicom dochód na poziomie 5636,35 zł na mieszkańca. Najwyżej w tej odsłonie rankingu uplasował się Sopot (8718,19 zł na mieszkańca), a za nim Płock (6814,68 zł).

Warto dodać, że w naszym regionie za bogate miasto należy uznać też Dąbrowę Górniczą (dochód na mieszkańca w wysokości 5614,43 zł), a także Bielsko-Białą (5229,21 zł). Pozostałe śląskie miasta mają już niższe dochody.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.