Wiadomości z Gliwic

Gliwice pamiętają. Przed nami obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Ostropie

  • Dodano: 2025-01-31 08:15, aktualizacja: 2025-01-30 15:59

W niedzielę, 2 lutego, w gliwickiej Ostropie odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. To okazja, by przypomnieć o dramatycznych wydarzeniach, jakie rozgrywały się w 1945 roku na terenie Górnego Śląska.

Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej

Tragedią Górnośląską określa się wydarzenia związane z wkroczeniem armii sowieckiej na teren Górnego Śląska w styczniu 1945 roku. Przeprowadzone wtedy represje były rozległe – od morderstw, rabunków i gwałtów, po wywożenie, uprowadzanie czy wręcz kradzież ludzi do przymusowej pracy, m.in. w kopalniach Związku Sowieckiego. W hołdzie ofiarom tych dramatycznych wydarzeń w gliwickiej Ostropie odbędą się uroczyste obchody.

O godz. 8.00 w kościele pw. Ducha Świętego (ul. Nauczycielska 1) odprawiona zostanie msza święta. Po niej zaplanowano przemarsz pod pomnik ofiar, przemówienia, odczytanie nazwisk osób deportowanych i internowanych oraz złożenie kwiatów. Po części oficjalnej w salce parafialnej będzie można wysłuchać prelekcji, którą wygłoszą ks. dr Robert Chudoba oraz dr Elżbieta Borkowska. Dostępna będzie też wystawa zdjęć „Mieli wrócić za 14 dni...”.

Na pamiątkę wstrząsających wydarzeń z początku 1945 roku w Muzeum w Gliwicach otwarta została wystawa „45. Rok ostatni, rok pierwszy na Górnym Śląsku”. Ekspozycja jest próbą przybliżenia ostatnich miesięcy II wojny światowej w mikroperspektywie regionu górnośląskiego i dostępna będzie dla zwiedzających do 1 czerwca.

Gliwice pamiętają. Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Ostropie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również