Wiadomości z Gliwic

Gliwice rozpoczęły sezon lekkoatletyczny

  • Dodano: 2023-05-10 07:30, aktualizacja: 2023-05-09 19:39

Ponad 370 zawodniczek i zawodników z 35 klubów z całej Polski rywalizowało podczas pierwszych w tym roku zawodów lekkoatletycznych, które odbyły się w Gliwicach. 145 z nich pobiło swoje życiowe rekordy, a w pchnięciu kulą w kategorii wiekowej 90+ padł także nowy rekord Polski.

Mityng kwalifikacyjny odbył się w niedzielę, 7 maja, na arenie lekkoatletycznej im. Eugeniusza Bieniasza na Koperniku. Podczas czterogodzinnych zawodów rozegrano większość wymaganych konkurencji – od biegów na krótkich dystansach (60, 100 i 200 metrów), po konkurencje techniczne. Najliczniejszą obsadę miał skok w dal kobiet oraz biegi na 200 i 300 m kobiet i mężczyzn, w których padło najwięcej rekordów życiowych. 

W zawodach, w których startowali m.in. medaliści mistrzostw Polski, nie zabrakło też reprezentantów Piasta Gliwice. Wśród gliwickich zawodniczek, które poprawiły swoje życiowe rekordy była m.in. Julia Skwarkowska, która pchnęła kulę o wadze 4 kg na odległość 8,26 m. Wysokie noty zgarnęła także Maja Barteczko, która w pchnięciu kulą o wadze 3 kg uzyskała rezultat 10,68 m i zajęła 3. miejsce w kategorii U18, a w rzucie dyskiem stanęła na 1. miejscu podium w kategorii U16 z wynikiem 31,40 m. Dobrymi notami mogą pochwalić się także Magdalena Peciak, która w trójskoku kobiet zdobyła 3. lokatę oraz Julia Radzewicz, która wzięła udział w kilku konkurencjach i w dwóch z nich – skoku wzwyż i trójskoku kobiet – zajęła 3. miejsca. 

Z walecznej strony zaprezentowała się męska reprezentacja Piasta

W skoku wzwyż mężczyzn świetnie poradził sobie Mateusz Tomaszek, który w zaciętej rywalizacji pokonał Alana Klucznego z klubu Budowlani Częstochowa i zajął 1. miejsce, przeskakując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 195 cm. Swój rekord życiowy pobił z kolei Oliwier Czernel, który dystans 100 m przebiegł w czasie 11,96 min, a w biegu na 200 m poprawił swój najlepszy wynik o 0,1 sekundy, kończąc z czasem 24,11 min. Natomiast w biegu na 1500 metrów wysokie, 3. miejsce, wywalczył dla Piasta Cyprian Grzelka, który ukończył konkurencję z czasem 4,19,14 s.

Z wyników swoich zawodników, ale przede wszystkim z frekwencji i liczby rozegranych konkurencji zadowolony był Wojciech Rutyna, wiceprezes GKS Piast i kierownik sekcji lekkoatletycznej. 

– Na początku maja odbywa się bardzo dużo różnych zawodów lekkoatletycznych i mieliśmy obawy, czy uda nam się obsadzić wszystkie konkurencje. Wyszliśmy jednak naprzeciw oczekiwaniom trenerów, którzy prosili nas, aby specjalnie na te zawody przygotować też mniej typowe konkurencje, np. bieg na 150, 300 i 500 metrów, co okazało się dobrym pomysłem, bo właśnie na tych dystansach mieliśmy największą obsadę.

Podczas niedzielnych zawodów publiczność – oprócz zmagań młodych sportowców – mogła podziwiać także popisy starszych zawodników. Wyjątkowych emocji widzom dostarczył m.in. Czesław Pluszczewski, który w pchnięciu kulą w kategorii wiekowej 90+ ustanowił nowy rekord Polski, osiągając rezultat 7,03 m. Natomiast lokalnym akcentem w biegu na 60 m byli reprezentanci gliwickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również