Wiadomości z Gliwic

Gliwice w ekoświetle

  • Dodano: 2020-09-21 06:30, aktualizacja: 2020-09-20 19:14

Blisko 20 mln zł wynosi całkowity koszt kompleksowej modernizacji oświetlenia w Gliwicach.

Od 2013 r. w całym mieście lampy wymieniane są na ekologiczne i energooszczędne. Kolor nowego oświetlenia ułatwia orientację w przestrzeni publicznej – na głównych szlakach komunikacyjnych ma ono chłodną barwę, w rejonie starówki i na osiedlach mieszkaniowych - cieplejszą. Do tej pory miastu udało się pozyskać na ten cel 8 mln zł dofinansowania z UE.

Przypomnijmy, że prace zmierzające do uporządkowania miejskiego oświetlenia rozpoczęły się, gdy wzdłuż ul. Pszczyńskiej zamontowano 165 nowoczesnych latarni. W 2016 r. klimatyczną iluminację zyskała ul. Zwycięstwa, przy której stanęło 57 latarni LED oraz 8 z sodowymi źródłami światła. Pojawiło się także 46 naświetlaczy, podkreślających urok okolicznych kamienic. W kolejnych latach nowe oświetlenie zostało zamontowane na ul. Bolesława Krzywoustego, Marii Skłodowskiej-Curie (na odcinku od Ronda Akademickiego do ul. Akademickiej), DTŚ (trasa główna odcinka G2 ), ul. Św. Barbary, Dolnych Wałów oraz na rondzie Pańczyka przy ul. Kosów.

Zapewniono także nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie ulic wokół Areny Gliwice, w parku Chrobrego oraz na ul. Wrocławskiej i Częstochowskiej. Po modernizacji oświetlenia na tzw. osi Politechniki, nowoczesne latarnie pojawiły m.in. się wzdłuż ulic: Kopalnianej, Bojkowskiej, Tarnogórskiej i Dworcowej.

Wymiana starych lamp

- Do końca lutego 2021 r. przestarzałe lampy zostaną wymienione na energooszczędne LED-owe na ul. Rybnickiej, na odcinku od ul. Nowy Świat do ul. Bardowskiego. Koszt modernizacji oświetlenia na tym odcinku to 900 tys. zł. – Dla zwiększenia bezpieczeństwa, przejścia dla pieszych zostaną specjalnie doświetlone – dodaje Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach, który odpowiada za realizację projektu.

Kolejny etap inwestycji

Miasto przygotowuje się też do drugiego etapu inwestycji – do końca 2022 r. zostanie zamontowanych na gliwickich ulicach niemal 2 tys. kolejnych, energooszczędnych LED-owych opraw. Będą oświetlać 77 ulic, m.in. Gwiazdy Polarnej, Gierymskiego, Literatów, Wróblewskiego, Noworoczną, Estakadę Heweliusza i DK88. – Dzięki temu zużycie energii spadnie o ok. 1040 MW w ciągu roku, co przyczyni się do obniżenia emisji CO2 do powietrza o prawie 850 ton rocznie – mówi Mariola Pendziałek. Ten etap będzie kosztował niemal 5,6 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie ok. 4 mln zł. W sumie modernizacja gliwickiego oświetlenia pochłonie prawie 20 mln zł, z czego ponad 12 mln zł z miejskiego budżetu, a 8 mln zł z dofinansowania UE.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.