Wiadomości z Gliwic

Muzeum w Gliwicach zaprasza na bezpłatne spotkanie promujące książkę Krzysztofa Jureckiego

  • Dodano: 2020-09-18 06:30, aktualizacja: 2020-09-17 15:14

Muzeum w Gliwicach zaprasza na spotkanie promujące książkę Krzysztofa Jureckiego pt.: "Kontynuatorzy tradycji Wielkiej Awangardy w fotografii polskiej w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku".

W serii Czytelnia Sztuki ukazała się książka Krzysztofa Jureckiego pt. Kontynuatorzy tradycji Wielkiej Awangardy w fotografii polskiej w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Pogranicza malarstwa, grafiki i filmu eksperymentalnego. Powracając z działań on-line do spotkań w wymiarze rzeczywistym, 25 września 2020 roku zapraszamy do Czytelni Sztuki, gdzie Adam Sobota będzie rozmawiał o publikacji z jej autorem, przybliżając artystyczne dokonania twórców polskiej fotografii awangardowej lat 50. XX wieku: Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Lewczyńskiego, Bronisława Schlabsa, Zbigniewa Dłubaka, Jana Lenicy, Waleriana Borowczyka, Andrzeja Pawłowskiego, Marka Piaseckiego.

Wstęp wolny! Książka do nabycia w Willi Caro i Zamku Piastowskim, przez stronę internetową Muzeum w Gliwicach w Naszej księgarni oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej od 26 września 2020 roku.

Podczas spotkania publikację będzie można zakupić w cenie promocyjnej

Celem publikacji "Kontynuatorzy tradycji Wielkiej Awangardy w fotografii polskiej w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku" jest zrekonstruowanie określonego pola artystycznego sztuki polskiej z niedocenioną wówczas fotografią awangardową, która miała bardzo istotne dokonania artystyczne, przygotowując pole dla przełomu konceptualnego lat 70. XX wieku. Najważniejsza w interpretacji autora jest działalność nieformalnej grupy działającej w składzie: Beksiński, Lewczyński i Schlabs. Krzysztof Jurecki, który tą problematyką interesuje się od lat 80. XX wieku, zanalizował ich związki z międzynarodowym ruchem "fotografii subiektywnej", animowanym w Niemczech przez Ottona Steinerta. Polscy artyści, w szczególności Beksiński i Lewczyński, reprezentowali postawę bardziej radykalną niż realizowały to wystawy organizowane przez Steinerta w Niemczech i jego program teoretyczny. Przedstawionymi w książce artystami są: Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński, Bronisław Schlabs, Zbigniew Dłubak, Jan Lenica i Walerian Borowczyk, Andrzej Pawłowski, Marek Piasecki. Pozycja jest bogato ilustrowana pracami polskich artystów, a także tak znanych twórców, jak: Man Ray, Hans Bellmer czy Laszlo Moholy-Nagy.

Po raz pierwszy w tak dużym zakresie opublikowano projekty do niezrealizowanych zestawów Zdzisława Beksińskiego z 1958/1959 z kolekcji Piotra Dmochowskiego.Wszyscy zaprezentowani w publikacji twórcy są niezwykle istotni dla sztuki awangardowej tego czasu. Autor, Krzysztof Jurecki, zwrócił też szczególną uwagę na pokaz zamknięty – słynną już Antyfotografię z 1959 roku, gdyż był to najbardziej transgresyjny, w znaczeniu awangardowym, pokaz ówczesnej sztuki polskiej.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Prosi się o przestrzeganie podczas wydarzenia obowiązku zakrywania ust i nosa, a także o zapoznanie się z Regulaminem uczestnictwa – dostępnym na www.muzeum.gliwice.pl/Zasady zwiedzania Muzeum w czasie epidemii.

Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest wypełnienie oświadczenia oraz przekazanie swoich danych osobowych i kontaktowych Muzeum w Gliwicach, zgodnie z obowiązującą w instytucji procedurą RODO.
Organizator: Muzeum w Gliwicach - Czytelnia Sztuki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również