Wiadomości z Gliwic

Industriada 2020 w Gliwicach - Sprawdź program!

  • Dodano: 2020-09-16 14:15, aktualizacja: 2020-09-17 11:52

Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. Industriada to wydarzenie, które już od ponad 10 lat łączy miłośników historii i kultury w obiektach postindustrialnych. Tegoroczna edycja będzie z pewnością inna niż wszystkie poprzednie, ale industrialne serce Śląska zabije ponownie 26 września!

Industriada - program imprezy

Podczas XI edycji organizatorzy zapraszają do 36 obiektów, w tym dwóch zaprzyjaźnionych: Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej oraz Przystani Marina Gliwice. W programie fani industrialnych zabytków znajdą atrakcje takie jak: wystawy, gry miejskie, happening, artystyczne instalacje, wykłady i warsztaty – wszystko związane z wyjątkowym motywem przewodnim, który dla pasjonatów techniki może być sporym zaskoczeniem.

Tradycyjny rozruch i wielki finał w tym roku się nie odbędą. Wynika to z podjętych przez organizatorów działań, mających zapewnić uczestnikom najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas wydarzenia.

- Nie oznacza to jednak, że na otwarcie i zamknięcie tegorocznej Industriady nie planujemy czegoś specjalnego! - mówią organizatorzy.

Huk, para i kolorowy dym! Tak rozpocznie się XI święto Szlaku Zabytków Techniki. W Zabrzu, w Sztolni Królowa Luiza, zostanie uruchomiona zabytkowa parowa maszyna wyciągowa, jedna z najstarszych w całej Europie.

- W ten symboliczny sposób wprawimy w ruch cały festiwal – oprócz tego, odwiedzający Sztolnię Królowa Luiza zobaczą również spektakl plenerowy "Od rośliny do maszyny". Tegorocznym motywem przewodnim jest bowiem natura w przemyśle. Obiekty Szlaku przybliżą uczestnikom związek pomiędzy tymi dwoma światami, który sięga początków przemysłowej działalności człowieka - mówią organizatorzy.

Święto Szlaku Zabytków Techniki zakończy się w tyskim Browarze Obywatelskim. Odbędzie się tam koncert Marcina Wyrostka & AUKSO oraz multimedialny pokaz mappingu. Podczas XI edycji, w Tychach nastąpi również oficjalna inauguracja Galerii Stara Warzelnia.

Co jeszcze znajdziecie w programie? 20 specjalnie przygotowanych na święto tras zwiedzania fabularyzowanego, 56 atrakcji dla rodzin z dziećmi oraz 43 atrakcje dla pasjonatów techniki. A to nie wszystko – bo łącznie przygotowano dla odwiedzających 301 różnych wydarzeń!

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Jak co roku, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską zapewni Zarząd Transportu Metropolitalnego, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Koleje Śląskie. 26 września, dzięki specjalnym kuponom (w przypadku ZTM) oraz puli darmowych biletów (Koleje Śląskie), fani Industriady będą mogli z łatwością dotrzeć do zabytkowych obiektów Szlaku. Szczegółowe informacje na temat transportu można znaleźć na stronie industriada.pl, w zakładce "Transport".

- Zapraszamy na wyjątkową, bo jesienną edycję święta Szlaku Zabytków Techniki. Być może podczas tegorocznej edycji nie uda nam się spotkać w tak dużym gronie, jak to bywało w poprzednich latach, ale jedno jest pewne – industrialne serce Śląska bije naturalnym rytmem! - mówią organizatorzy.


Jakie atrakcje czekają na nas w Gliwicach?

Zabrze tradycyjnie włącza się w obchody święta Szlaku Zabytków Techniki. Na odwiedzających w ten dzień Radiostację Gliwice oraz Oddział Odlewnictwa Artystycznego czeka wiele atrakcji.

Program Industriady w Gliwicach

09:00 sobota, 26 września 2020

  • Rejs statkiem Foxtrot przez Śluzę Łabędy – rejs statkiem
  • Przystań Marina Gliwice, 09:00 – 10:15
  • Rejs zabytkowym statkiem Foxtrot z Mariny Gliwice przez Śluzę Łabędy w okolice Huty Łabędy i z powrotem. Z pokładu statku można zwiedzić Port Gliwice, zobaczyć dźwigi portowe i strefę załadunku , terminal kontenerowy, przeżyć przeprawę przez śluzę oraz zobaczyć zabytkowy jaz regulujący przepływ wody, fragment zabytkowego Kanału Gliwickiego, zabudowania Huty Hermina oraz Starą Przystań w Łabędach. Powrót do miejsca startu również przez śluzę, trasa około 20 km. Rejs z przewodnikiem. Konieczna rezerwacja miejsc i wcześniejszy zakup biletów. Podczas rejsu na statku odbywać się będą warsztaty dla dzieci.
  • Rezerwacja wydarzenia Telefon: 608010383; E-mail: industriada@marinagliwice.pl
  • Informacje dodatkowe

Początek rejsów Marina Gliwice na terenie Portu Gliwice, trzeba wjechać na teren portu przez szlaban i zaparkować w porcie w okolicy hali H. Polecamy wygodne obuwie, bez obcasów. Dla każdego uczestnika pamiątkowy magnes gratis.

10:30 sobota, 26 września 2020

  • Rejs statkiem przez 2 śluzy Łabędy i Dzierżno – rejs statkiem
  • Przystań Marina Gliwice, 10:30 – 13:30
  • Rejs zabytkowym statkiem Foxtrot z Mariny Gliwice, przeprawa przez 2 śluzy: Łabędy i Dzierżno, zwiedzanie Portu Gliwice z pokładu statku. Po drodze zobaczymy dźwigi portowe, terminal kontenerowy, Starą Przystań w Łabędach, zabudowania dawnej Huty Hermina, zabytkowe jazy regulujące przepływ wody, piękne, zielone brzegi Kanału Gliwickiego, kolonię kormoranów. Powrót do miejsca startu również przez 2 śluzy, trasa około 20 km. Rejs z przewodnikiem. Konieczna rezerwacja miejsc i wcześniejszy zakup biletów. Podczas rejsu na statku odbywać się będą warsztaty dla dzieci.
  • Rezerwacja wydarzenia Telefon: 608010383; E-mail: industriada@marinagliwice.pl
  • Informacje dodatkowe: 

Początek rejsów Marina Gliwice na terenie Portu Gliwice, trzeba wjechać na teren portu przez szlaban i zaparkować w okolicy hali H. Polecamy wygodne obuwie, bez obcasów. Dla każdego uczestnika pamiątkowy magnes gratis.

11:00 sobota, 26 września 2020

  • Poznaj Oddział Odlewnictwa Artystycznego – zwiedzanie bez przewodnika
  • Oddział Odlewnictwa Artystycznego, 11:00 – 16:00
  • Zwiedzanie indywidualne wystawy stałej "Słusznie słyną dziś Gliwice" w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Na ekspozycji zaprezentowano odlewy artystyczne, które powstały w Królewskiej Odlewni Żelaza, głównie XIX-wieczne wykonane z żeliwa. Inspiracją dla wielu odlewów były motywy roślinne – chętnie wykorzystywane w przypadku biżuterii żeliwnej (np. winorośl, kwiaty), jako element zdobniczy medalionów, plakiet, jak i elementów architektury miejskiej (np. liść akantu, wieniec). Naturalistycznie przedstawione postaci zwierząt uchwycone zostały w rzeźbach „Lwa Śpiącego” i "Lwa Czuwającego", "Bachantce na panterze", a także w zdobieniach galanterii żeliwnej (np. ptaki, delfiny, psy). Wystawa nie jest tradycyjną muzealną ekspozycją – jej centrum tworzą cztery kubiki, z których każdy poświęcony jest odrębnej tematyce. Znajdziemy na niej także informacje o żeliwie, czyli stopie przede wszystkich żelaza i węgla – naturalnie występujących pierwiastków.
  • Informacje dodatkowe:

Ze względu na przepisy związane ze stanem epidemii, na wystawie stałej w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego może znajdować się równocześnie tylko 10 osób zwiedzających, przy czym do każdego kubika mogą wejść równocześnie 2 osoby. Zwiedzający zobowiązani są do założenia środków ochrony ust i nosa, dezynfekcji dłoni oraz zachowania dystansu społecznego.

  • Poznaj Radiostację – zwiedzanie bez przewodnika
  • Radiostacja Gliwice, 11:00 – 17:00

Radiostacja Gliwice to kompleks obiektów oddanych do użytku w 1935 r., który składa się z drewnianej wieży antenowej, budynku stacji radiowej oraz dwóch dawnych budynków mieszkalnych.
Radiostacja gliwicka jest znana na całym świecie za sprawą sfingowanego napadu tzw. prowokacji gliwickiej, która miała miejsce 31 sierpnia 1939 r.
Szczególną atrakcją kompleksu jest 111-metrowa wieża antenowa zbudowana z drewna modrzewiowego – obecnie najwyższa drewniana konstrukcja w Europie. W budynku stacji radiowej znajduje się oddział Muzeum w Gliwicach, w którym można oglądać oryginalne urządzenia radiowe, w tym średniofalowy nadajnik o mocy 8 kW.

  • Informacje dodatkowe:

Ze względu na przepisy związane ze stanem epidemii, w budynku nadajnika Radiostacji może znajdować się równocześnie tylko 10 osób zwiedzających. Osoby te zobowiązane są do założenia środków ochrony ust i nosa, dezynfekcji dłoni oraz zachowania dystansu społecznego.

12:00 sobota, 26 września 2020

  • Naturalnie Radiostacja – piknik
  • Radiostacja Gliwice, 12:00 – 18:00

Piknik dla rodzin.
W programie między innymi:
Warsztaty z ekologią w tle dla dzieci – mały ogrodnik w akcji, wykonywanie kolorowych świec, wyścigi samochodowe z niespodzianką
Eko Dom – wystawa interaktywna o ekologii w życiu codziennym. Edukacja ekologiczna na wesoło! Jak żyć w zgodzie z naturą? Czy ekologia może być ciekawa? Jak codzienne działania
przekładają się na nasz portfel? Tego wszystkiego można dowiedzieć się podczas wizyty w Eko-Domu.

KINO POD CHMURKĄ, a w programie:
– najnowsze przygody Mikołajka – film dla dzieci
– Były sobie człowieki – film dla dzieci
– Blade Runner 2049 – film dla dorosłych

Informacje dodatkowe:

Uwaga: ze względu na przepisy związane ze stanem epidemii, na terenie Radiostacji może przebywać jednocześnie maksymalnie 150 osób. Wejście na teren wydarzenia od strony ulicy Tarnogórskiej. Uczestnicy Industriady są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego oraz dezynfekcji dłoni przy wejściu na teren imprezy.

14:00 sobota, 26 września 2020

  • Rejs statkiem Foxtrot przez Śluzę Łabędy – rejs statkiem
  • Przystań Marina Gliwice, 14:00 – 15:15
  • Rejs zabytkowym statkiem Foxtrot z Mariny Gliwice przez Śluzę Łabędy w okolice Huty Łabędy i z powrotem. Z pokładu statku można zwiedzić Port Gliwice, zobaczyć dźwigi portowe i strefę załadunku , terminal kontenerowy, przeżyć przeprawę przez śluzę oraz zobaczyć zabytkowy jaz regulujący przepływ wody, fragment zabytkowego Kanału Gliwickiego, zabudowania Huty Hermina oraz Starą Przystań w Łabędach. Powrót do miejsca startu również przez śluzę, trasa około 20 km. Rejs z przewodnikiem. Konieczna rezerwacja miejsc i wcześniejszy zakup biletów. Podczas rejsu na statku odbywać się będą warsztaty dla dzieci.

15:30 sobota, 26 września 2020
 

  • Rejs statkiem Foxtrot przez Śluzę Łabędy – rejs statkiem
  • Przystań Marina Gliwice, 15:30 – 16:45
  • Rejs zabytkowym statkiem Foxtrot z Mariny Gliwice przez Śluzę Łabędy w okolice Huty Łabędy i z powrotem. Z pokładu statku można zwiedzić Port Gliwice, zobaczyć dźwigi portowe i strefę załadunku , terminal kontenerowy, przeżyć przeprawę przez śluzę oraz zobaczyć zabytkowy jaz regulujący przepływ wody, fragment zabytkowego Kanału Gliwickiego, zabudowania Huty Hermina oraz Starą Przystań w Łabędach. Powrót do miejsca startu również przez śluzę, trasa około 20 km. Rejs z przewodnikiem. Konieczna rezerwacja miejsc i wcześniejszy zakup biletów. Podczas rejsu na statku odbywać się będą warsztaty dla dzieci.

17:00 sobota, 26 września 2020

  • Rejs statkiem przez 2 śluzy Łabędy i Dzierżno – rejs statkiem
  • Przystań Marina Gliwice, 17:00 – 20:00
  • Rejs zabytkowym statkiem Foxtrot z Mariny Gliwice, przeprawa przez 2 śluzy: Łabędy i Dzierżno, zwiedzanie Portu Gliwice z pokładu statku. Po drodze zobaczymy dźwigi portowe, terminal kontenerowy, Starą Przystań w Łabędach, zabudowania dawnej Huty Hermina, zabytkowe jazy regulujace przepływ wody, piękne, zielone brzegi Kanału Gliwickiego, kolonię kormoranów. Powrót do miejsca startu również przez 2 śluzy, trasa około 20 km. Rejs z przewodnikiem. Konieczna rezerwacja miejsc i wcześniejszy zakup biletów. Podczas rejsu na statku odbywać się będą warsztaty dla dzieci.
  • Rezerwacja wydarzenia Telefon: 608010383;  E-mail: industriada@marinagliwice.pl
  • Informacje dodatkowe

Początek rejsów Marina Gliwice na terenie Portu Gliwice, trzeba wjechać na teren portu przez szlaban i zaparkować w okolicy hali H. Polecamy wygodne obuwie, bez obcasów. Dla każdego uczestnika pamiątkowy magnes gratis.

Więcej informacji i dokładny program Industriady 2020 znajdziecie TUTAJ.

Bezpieczeństwo uczestników

Tegoroczne wydarzenie nastawione jest przede wszystkim na bezpieczeństwo uczestników. Dlatego też obiekty Szlaku Zabytków Techniki, biorące udział w Industriadzie, zastosują się do wszelkich obostrzeń, które aktualnie będą obowiązywały w danym mieście.

- Program może się jednak zmieniać – na bieżąco śledzimy wszystkie rozporządzenia, dotyczące sytuacji epidemiologicznej, a o zmianach informować będziemy w social mediach oraz w zakładce "Aktualności" na stronie internetowej. 25 i 26 września zostanie również uruchomiona specjalna infolinia. Numer 728 406 107 będzie dostępny w godzinach 9.00–21.00 - mówią organizatorzy.

Industriada 2020 w Gliwicach - Sprawdź program!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również