Będzie zdecydowanie większa i bezpieczniejsza, jeszcze atrakcyjniejsza i dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.
Po 9 latach obecności na terenie gliwickiego portu Przystań Motorowodna – Marina Gliwice, dzięki wsparciu władz Gliwic, przeniesie się na dużą miejską działkę przy ul. Portowej. Zgodę na bezprzetargowe wydzierżawienie tej nieruchomości na 30 lat wyrazili na lipcowej sesji gliwiccy radni.
Przed 9 laty gliwicka marina była pionierką rozwoju i promocji żeglugi śródlądowej na Górnym Śląsku
Gdy startowała w 2012 roku z 5 małymi motorówkami i 2 niewielkimi pomostami na terenie Śląskiego Centrum Logistyki, Kanał Gliwicki kojarzony był powszechnie z węglem i przemysłowymi barkami. Wiele osób nie mających z nim styczności żyło w przekonaniu, że jest wybetonowany (!), choć jego zielone, ciągnące się na ponad 40 km nabrzeża tętnią życiem i odgłosami czapli siwych, bocianów, łabędzi, zimorodków czy kormoranów. Marina, wprowadzanymi stopniowo przedsięwzięciami i imprezami turystycznymi na terenie portu i Kanału Gliwickiego, przekonała sceptyków, że ciągnąca się do Koźla droga wodna jest wyjątkowym, błękitno-zielonym oknem Gliwic i Górnego Śląska na świat. Dzięki niej do Gliwic ściągają dziś nowi turyści, wodniacy, miłośnicy zabytków hydrotechniki i entuzjaści barek mieszkalnych z Niemiec, Francji, Holandii czy Szwajcarii, a nawet – Wielkiej Brytanii.
Obecnie w Marinie Gliwice można wypożyczyć łódkę, zrobić lub odnowić patent na sternika motorowodnego, odbyć rejs rowerowy i przepłynąć Kanał Gliwicki zabytkowym statkiem, na którego pokładzie czas płynie w rytmie muzyki bluesowej, jazzowej, szantowej czy rockowej, przy smacznych daniach z restauracji zlokalizowanych na Szlaku Kulinarnym „Śląskie Smaki”. W bliskiej przyszłości – wszystko wskazuje na to, że już w 2022 roku – paleta tych możliwości znacznie się rozszerzy. Po przeprowadzce na miejską działkę poza teren Portu Gliwice marina stanie się nowoczesną, przyjazną osobom z niepełnosprawnościami przystanią motorowodną z miejscem dla obsługi podróżnych i turystów oraz nową przestrzenią rekreacyjną przy Kanale Gliwickim. W planach jest m.in. scena koncertowa na wodzie.
- Gliwice to nie tylko miasto, w którym się mieszka, pracuje czy uczy. To także miasto oferujące wiele różnych form odpoczynku i relaksu, w które znakomicie wpisują się działania gliwickiej przystani motorowodnej. Marina Gliwice świetnie funkcjonuje i chce się rozwijać. W krótkim czasie stała się jedną z wizytówek Gliwic. Organizuje rejsy, szkolenia, koncerty, imprezy turystyczno-kulinarne, półkolonie. Wszystkie osoby biorące w nich udział mają swobodny wstęp na teren Śląskiego Centrum Logistyki. To jednak mało bezpieczne. Coraz trudniej pogodzić funkcjonowanie nowoczesnego portu śródlądowego z obecnością turystów. Wiedząc, że nie ma możliwości stworzenia osobnego wejścia do mariny, przystaliśmy na plany przeniesienia przystani w nowe miejsce, proponując bezprzetargowe wydzierżawienie ponad hektara terenu na miejskiej działce przy ul. Portowej. Uchwała w tej sprawie, przedłożona na wniosek prezydenta miasta na lipcową sesję Rady Miasta i podjęta jednogłośnie oznacza zarówno możliwość dalszego rozwoju dla Mariny Gliwice, jak i nowe szanse na promocję naszego miasta w kraju i za granicą - mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic, odpowiedzialna m.in. za sferę kultury, sportu i rekreacji w mieście.