Wiadomości z Gliwic

Gliwickie szpadzistki wicemistrzyniami Europy!

• Dodano: 2023-02-28 07:00, aktualizacja: 2023-02-27 22:54

Srebrne medale w zawodach drużynowych podczas Mistrzostw Europy Kadetów i Juniorów w Szermierce w Tallinie zajęły zawodniczki Piasta Gliwice – Oliwia Janeczek i Magda Ratyna, która dodatkowo zajęła 7. miejsce w turnieju indywidualnym. Obie szpadzistki będą reprezentowały nasze miasto na Mistrzostwach Świata Kadetów.

Wielki sukces gliwiczanek

Od wtorku, 21 lutego, w stolicy Estonii – Tallinie, trwają najważniejsze dla kadetów i juniorów zawody w roku – Mistrzostwa Europy w Szermierce. W ramach rywalizacji kadetów nasze miasto reprezentowały dwie zawodniczki Piasta Gliwice, podopieczne Piotra Markowicza – Magda Ratyna i Oliwia Janeczek.

W środę, 22 lutego, obie gliwiczanki przystąpiły do turnieju indywidualnego, w którym Magda Ratyna zajęła 7. miejsce, osiągając tym samym życiowy sukces i awansując do Mistrzostw Świata Kadetów. Z kolei Oliwia Janeczek, która niedawno zajęła 8. miejsce w Pucharze Europy kadetek w szpadzie, tym razem została zaklasyfikowana na 51. miejscu. Niezależnie od wyniku gliwiczanka również wystartuje w Mistrzostwach Świata, w których udział wywalczyła sobie wcześniej. Nową mistrzynią Europy Kadetek w Tallinie została Emili Conrad z Ukrainy.

Wysokie, 2. miejsce na podium gliwiczanki wywalczyły natomiast w turnieju drużynowym, który został rozegrany w piątek, 24 lutego. Reprezentujące barwy Piasta Gliwice Magda Ratyna i Oliwia Janeczek, wspólnie z Antoniną Halembą (UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie) i Aleksandrą Szymańską (Toruńska Szkoła Szermierki) pokonały Azerbejdżanki, Hiszpanki, Turczynki i Ukrainki, czym zagwarantowały sobie srebrne medale. W finale zwyciężyły również z Francuzkami. Silniejsze od Polek okazały się jedynie Węgierki, które stanęły na 1. miejscu podium.