Wiadomości z Gliwic

Gliwiczanin otrzymał Nagrodę Literacką "Nike"

  • Dodano: 2021-10-05 07:00, aktualizacja: 2021-10-04 21:16

Zbigniew Rokita, pochodzący z Gliwic pisarz i reporter, został uhonorowany Nagrodą Literacką "Nike" 2021 za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku".

Twórca był podwójnym zwycięzcą konkursu – w jego ręce powędrowała też „Nike” czytelników i czytelniczek.

„Kajś” opowiada o Górnym Śląsku, na którym autor się wychowywał i na który wrócił, żeby napisać tę książkę. Jego dzieło doceniło zarówno jury w 25. jubileuszowej edycji nagrody „Nike”, któremu przewodniczyła prof. Inga Iwasiów, jak i czytelniczki i czytelnicy, którzy także uznali książkę Rokity za najciekawszą w tegorocznym konkursie. Reporter odebrał nagrodę w niedzielę 3 października, podczas uroczystej gali w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

– O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte – mówi Zbigniew Rokita.

Ale „Kajś” to nie tylko opowieść o tym, co minęło, o wielkiej historii i małych codziennych sprawach, ale też spojrzenie na Śląsk współczesny. Pisarz przechodzi od rodzaju rodzinnej sagi do reportażu. Warto sięgnąć po "Kajś” nie tylko z okazji obchodzonych rocznic kolejnych powstań śląskich – to książka i dla "hanysów”, i dla "goroli”.

O autorze

Zbigniew Rokita pochodzi z Gliwic. "Kajś” jest jego drugą książką. Wcześniej napisał książkę reporterską „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”. Obie pozycje ukazały się w wydawnictwie Czarne. Rokita pisze także do gazet, między innymi "Tygodnika Powszechnego”, "Polityki” i "Dziennika Gazety Prawnej”. Specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska.

Nagroda Literacka "Nike” jest przyznawana najlepszej książce roku, bez względu na gatunek literacki. Wcześniej zdobywali ją tacy autorzy, jak Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk czy – w ubiegłym roku – Radek Rak.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również