Wiadomości z Gliwic

Gliwiczanin w drodze na K2

  • Dodano: 2018-01-02 10:30, aktualizacja: 2018-01-02 12:14

Ruszyła narodowa zimowa wyprawa na K2. Kierownikiem sportowym ekspedycji jest Janusz Gołąb, wybitny himalaista z Gliwic.

29 grudnia 2017 roku polscy wspinacze polecieli do Pakistanu. 2 stycznia wyjadą terenowymi samochodami do Askole (miasteczka w dolinie rzeki Shigar, znanego jako brama do Karakorum), a stamtąd czeka ich jeszcze około 100 km z karawaną do lodowca Baltoro. Aktualne informacje są publikowane na fanpage'u Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Dotąd polscy sportowcy jako pierwsi postawili zimą stopę na 10 z 13 najwyższych gór świata. Narodową wyprawą na K2 w sezonie zimowym 2017/2018 kierują Krzysztof Wielicki i Janusz Gołąb. Gołąb jest alpinistą, himalaistą i wybitnym wspinaczem wysokogórskim. To pierwszy człowiek na świecie, który wszedł zimą na Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.). Jako kierownik sprotowy wyprawy na K2 będzie odpowiedzialny za akcję górską, strategię i taktykę na miejscu. Zespół sportowy tworzy śmietanka polskiego himalaizmu: Adam Bielecki, Rafał Fronia, Marek Chmielarski, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Tomala i Denis Urubko. W składzie jest także ratownik medyczny z Gliwic – Jarosław Botor.

(mm)

Więcej informacji na stronie:

https://gliwice.eu/aktualnosci/kultura/gliwiczanin-w-drodze-na-k2

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.