Wiadomości z Gliwic

Higieniczny handlowiec i jego nieudana kontrabanda

  • Dodano: 2022-07-28 07:00, aktualizacja: 2022-07-27 18:57

Wczoraj na terenie jednej z miejscowości powiatu gliwickiego zatrzymano pracującego, a raczej dorabiającego do pensji mężczyznę. Zatrzymania dokonali kryminalni z I komisariatu.

Słownikowo kontrabanda oznacza nielegalne przewożenie przez granicę m.in. towarów objętych zakazami, reglamentacją czy specjalnym podatkiem. W tym przypadku chodziło o papierosy, alkohol i krajankę tytoniową.

Nieudane tłumaczenia

Zatrzymanie 55-latka było efektem rozpracowywania spraw dotyczących pokątnego handlu towarami bez polskich znaków akcyzy. Policjanci z gliwickiej "jedynki” obserwowali posesję podejrzewanego i gdy zebrali dowody, postanowili przystąpić do przeszukania. Zapewne ich wizyta nie była miłym zaskoczeniem dla mieszkańca powiatu, ale cóż - kto łamie prawo, ryzykuje, że prędzej czy później spotka go za to kara.

W trakcie czynności zabezpieczono 34 litry spirytusu, 5,4 kg krajanki tytoniu i 3600 sztuk papierosów. Mężczyzna mętnie starał się tłumaczyć, że alkohol służył mu do dezynfekcji w czasie trwania pandemii COVID. Policjanci nie dali się przekonać i przedstawili mu zarzuty dotyczące przechowywania i wprowadzania do obrotu alkoholu, tytoniu oraz papierosów nieoznaczonych polskimi znakami akcyzy. Sprawa zostanie przekazana do Krajowej Administracji Skarbowej.

Przepisy kodeksu karnego skarbowego przewidują za to przestępstwo karę grzywny, pozbawienia wolności lub obie te kary łącznie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również