Wiadomości z Gliwic

Idź na wybory 15 października! - ważne informacje

 • Dodano: 2023-10-12 12:00

Udział w wyborach parlamentarnych i głosowanie w nich zgodnie ze swoim sumieniem to obywatelski obowiązek i świętowanie demokracji. Nie prześpijmy tego! – nawołują Gliwice, które przyłączyły się do kampanii profrekwencyjnej #NieŚpijBoCięPrzegłosują. Idź na wybory 15 października! Przede wszystkim po to, by móc decydować o rzeczach dotykających ważnych sfer naszego życia: zdrowia, oświaty, funkcjonowania lokalnych społeczności. Nie pozbywaj się tego prawa!

LOKALE WYBORCZE BĘDĄ OTWARTE OD 7.00 DO 21.00.

Szczegółowe informacje dotyczące wyborów się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach bip.gliwice.eu/sejm-i-senat-2023, kieruje do nich też baner na stronie internetowej miasta gliwice.eu.

Jak oddać głos w wyborach do Sejmu RP?

> Głosy ważne
Postaw znak „X” w kratce obok nazwiska tylko jednego kandydata z jednej wybranej listy (głosować można tylko na jedną listę kandydatów).

> Głosy nieważne
Przyczyną nieważności głosu jest:

 • postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
 • niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce,
 • postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez okręgową komisję wyborczą.

Jak oddać głos w wyborach do Senatu RP?

> Głosy ważne
Postaw znak „X” w kratce obok nazwiska tylko jednego kandydata.

> Głosy nieważne
Przyczyną nieważności głosu jest:

 • postawienie znaku „X” w kratkach przy nazwisku więcej niż jednego kandydata,
 • niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce,
 • postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez okręgową komisję wyborczą.

W lokalu wyborczym czekać będą na każdego trzy karty do głosowania: z kandydatami do Sejmu, do Senatu oraz karta do głosowania w referendum ogólnokrajowym.

Referendum ogólnokrajowe

Na karcie do głosowania w referendum znajdą się cztery pytania.

> Głosy ważne
Głosujący odpowiada oddzielnie na poszczególne pytania, stawiając znak „X” na karcie do głosowania w kratce przy odpowiedzi „TAK” albo w kratce przy odpowiedzi „NIE”.

> Głosy nieważne
Przyczyną nieważności głosu jest:

 • postawienie znaku „X” w obu kratkach w odpowiedzi na dane pytanie,
 • niepostawienie znaku „X” w żadnej z kratek w odpowiedzi na dane pytanie.

Przypominamy, że wynik referendum jest wiążący, jeżeli wzięła w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Liczbę osób, które wzięły udział w referendum, ustala komisja obwodowa na podstawie liczby kart ważnych, wyjętych z urny.

Karty ważne to wszystkie całe (nieprzedarte) karty wyjęte z urny, zgodne z ustalonym wzorem i posiadające odpowiednie pieczęcie, zarówno te, na których oddano głosy ważne, jak i głosy nieważne.

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza:

W żadnej mierze wyborca (osoba uprawniona do udziału w referendum) nie może i nie jest zmuszany do głosowania w wyborach do jakiegokolwiek organu, ani do udziału w referendum. Decyzja o udziale w wyborach do danego organu (np. do Sejmu lub do Senatu) albo w referendum jest zatem wyłączną decyzją wyborcy (osoby uprawnionej do udziału w referendum). W przypadku referendum przeprowadzanego w tym samym dniu, co wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wyborca może zatem zdecydować, wyłącznie według własnego uznania, o udziale np.

 • jedynie w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (bez udziału w referendum);
 • (...) Jeżeli wyborca odmówi przyjęcia karty lub kart do głosowania, obwodowa komisja wyborcza odnotuje to w spisie wyborców.

Osoby, które nie chcą brać udziału w referendum, muszą więc odmówić przyjęcia karty do głosowania w referendum, a komisja obwodowa jest w takiej sytuacji zobowiązana do zamieszczenia adnotacji: „bez referendum” przy nazwisku w spisie wyborców.                        

Jazda na wybory! - darmowa komunikacja GZM

Aby ułatwić mieszkańcom Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oddanie swojego głosu, 15 października będzie można bezpłatnie podróżować autobusami, tramwajami i trolejbusami Transportu GZM po Gliwicach i innych gminach Metropolii. Więcej na metropoliagzm.pl.                                                                       

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również