Podczas ustalania planu treningowego należy zdecydować, jak często biegać, aby trening przynosił jakiekolwiek efekty. Czy warto biegać codziennie? A może co drugi dzień? Z pewnością wzrost biegowej formy nie wypracuje się sam. Jeśli zależy nam na efektach, w tygodniu powinniśmy biegać minimum trzy razy. Dopiero tu zaczyna się regularność i budowanie formy, które bez zbytniego przemęczania organizmu, pozwolą utrzymać kondycję. Warto jednak pamiętać, aby do wszystkiego podchodzić rozsądnie i krok po kroku zwiększać swoją aktywność.
Staż biegowy i możliwości
Szukając odpowiedzi na pytanie jak często biegać, warto zatrzymać się na chwilę i przeanalizować swój staż biegowy. W przypadku osób rozpoczynających przygodę z bieganiem trzy, cztery treningi tygodniowo będą wystarczające. Im większe nasze doświadczenie i lepsza kondycja, tym ilość dni treningowych może proporcjonalnie rosnąć. Więcej o tym, jakie znaczenie ma wasz staż biegowy, przeczytanie na stornie https://alenergy.eu/JAK-CZESTO-BIEGAC-blog-pol-1621259193.html.
Ile razy w tygodniu biegać? Szukając odpowiedzi na to pytanie warto cofnąć się do naszej sportowej przeszłości. Jeśli byliśmy dzieckiem aktywnym, biorącym udział w sportach zespołowych, to nasze ciało jest lepiej przygotowane do wznowienia treningów. Osoba, która nie była aktywna powinna uzbroić się w większą cierpliwość. Nie mniej istotna jest nasza aktualna kondycja oraz stare kontuzje, których nie powinniśmy bagatelizować. Warto słuchać własnego organizmu, na tej podstawie zwiększać częstotliwość biegania. Na początku warto skupić się na poprawie kondycji i stopniowo powielać liczbę treningów.
Co ile dni biegać, aby osiągnąć swój cel?
Bieganie trzy razy w tygodniu służy zdrowiu i jest świetnym startem do budowania kondycji. Wraz z biegiem czasu warto zwiększać częstotliwość treningów. Proporcjonalnie będą rosły osiągane wyniki. Pojawia się jednak pytanie, co ile dni biegać i jak rozkładać treningi w swoim tygodniowym kalendarzu? Zasada jest dość prosta. Nie biegamy codziennie, pozwalamy na regenerację ciała. Nawarstwiające się zmęczenie nic dobrego nie przyniesie.
Trening wykonany dzień po dniu, już na samym początku tygodnia, nie jest dobrym rozwiązaniem bowiem do następnego treningu będziemy długo czekać. Dużo lepsze efekty osiągniemy, biegając co drugi dzień. Choć pokonane kilometry będą podobne, nie dojdzie do superkompensacji odpowiedzialnej zabudowanie formy. Spersonalizowany plan treningowy powinien przypominać sinusoidę. Najpierw wysiłek, a później czas na regenerację. Po krótkiej przerwie schemat należy powtórzyć. Konsekwencja w działaniu pozwoli zbudować satysfakcjonującą formę.