Wiadomości z Gliwic

Inauguracja projektu "Wirtualnych wystaw wiele w Muzeum w Gliwicach"

  • Dodano: 2020-10-14 06:30, aktualizacja: 2020-10-14 07:10

23 października Muzeum w Gliwicach zaprosi do wirtualnego świata Muzeum, gdzie każdy będzie mógł stać się kuratorem i zaprojektować własną wystawę.

Strona Muzeum w Gliwicach stanie się interaktywną platformą umożliwiającą twórcze korzystanie z zasobów cyfrowych naszej instytucji, a także prowadzenie atrakcyjnych działań upowszechniających i edukacyjnych w przestrzeni on-line zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup szkolnych.

Wszystko to dzięki projektowi "Wirtualnych wystaw wiele w Muzeum w Gliwicach", unikalnej w skali kraju propozycji, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 70 tys. zł w ramach programu "Kultura w sieci" Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorką projektu jest Ewa Chudyba, przez lata tworząca Dział Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach.

Projekt został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego – Jakuba Chełstowskiego.

W ramach projektu powstała nowa podstrona: "Twoja wirtualna wystawa", w oparciu o którą tworzyć można własne ekspozycje, aranżując trójwymiarowe, wirtualne sale wystawiennicze, gdzie rolę eksponatów pełnią wizerunki zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Wystawy tworzyć można w obrębie 6 modułów tematycznych: (a) "Archeologia powiatu gliwickiego”, (b) "Najcenniejsze i najciekawsze zabytki Muzeum w Gliwicach”, (c) "Królewska Odlewnia Żelaza”, (d) "Zabytki Działu Etnografii. Zwyczaje, obrzędy i tradycje ziemi gliwickiej”, (e) "Gliwicka fotografia”, (f) "Wirtualny portret Gliwic. Twoja historia miasta”.

Do każdego modułu przyporządkowany jest zbiór wyselekcjonowanych i ujętych w podkategorie zabytków, który można powiększać bez ograniczeń. Aranżacja sal ekspozycyjnych przebiega na podobieństwo dekorowania wnętrz – obok wyboru zabytków możliwy będzie wybór kolorów ścian, tapet, wybór akcesoriów takich jak ramy do obrazów, stojaki pod eksponaty, kotary, donice z kwiatami. Dużą atrakcją będzie też możliwość dopełniania przez użytkowników modułów wystawowych własnymi materiałami takimi jak zdjęcia, rysunki, teksty.

Harmonogram warsztatów  on-line realizowanych w ramach platformy ZOOM

Sobota, 24 października 2020, Muzeum on-line, godz. 11.00 i 13.00
Warsztaty on-line: "Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie” dla rodziców z dziećmi

Sobota, 24 października 2020,, godz. 11.00 i 13.00
Warsztaty on-line: "Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie” dla dorosłych i młodzieży

Poniedziałek, 26 października 2020, Muzeum on-line, godz. 15.30 i 17.00
Webinarium dla nauczycieli: "Wirtualnych wystaw wiele jako przydatne narzędzie w pracy nauczyciela”

Wtorek, 27 października 2020,  Muzeum on-line, godz. 11.00 i 14.00
Webinarium dla seniorów: "Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie”

Środa - piątek od 28 do 30 października 2020, Muzeum on-line dla szkoły, godz. 09.00, 10.30 i 12.00
Warsztaty on-line "Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie” dla grup szkolnych

Udział we wszystkich warsztatach on-line - jest bezpłatny

Uwaga! Aby uczestniczyć w warsztatach on-line na platformie ZOOM NIE TRZEBA posiadać laptopa - odpowiedni jest również komputer stacjonarny. Nie jest także konieczna kamera internetowa czy mikrofon, ponieważ platforma ZOOM umożliwia komunikację także przez "czat” – pisemną. W warsztatach on-line można brać udział wykorzystując komputer stacjonarny, tablet czy nawet telefon - potrzebne jest jedynie podłączenie do Internetu i głośnik.

W przypadku zapisów grup szkolnych, które w zajęciach on-line będą uczestniczyć w szkole (np. w sali informatycznej) konieczne jest sprawdzenie, czy na komputerach szkolnych można uruchomić platformę ZOOM oraz czy komputery szkolne posiadają głośniki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również