Wiadomości z Gliwic

Inauguracja projektu "Wirtualnych wystaw wiele w Muzeum w Gliwicach"

  • Dodano: 2020-10-14 06:30, aktualizacja: 2020-10-14 07:10

23 października Muzeum w Gliwicach zaprosi do wirtualnego świata Muzeum, gdzie każdy będzie mógł stać się kuratorem i zaprojektować własną wystawę.

Strona Muzeum w Gliwicach stanie się interaktywną platformą umożliwiającą twórcze korzystanie z zasobów cyfrowych naszej instytucji, a także prowadzenie atrakcyjnych działań upowszechniających i edukacyjnych w przestrzeni on-line zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup szkolnych.

Wszystko to dzięki projektowi "Wirtualnych wystaw wiele w Muzeum w Gliwicach", unikalnej w skali kraju propozycji, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 70 tys. zł w ramach programu "Kultura w sieci" Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorką projektu jest Ewa Chudyba, przez lata tworząca Dział Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach.

Projekt został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego – Jakuba Chełstowskiego.

W ramach projektu powstała nowa podstrona: "Twoja wirtualna wystawa", w oparciu o którą tworzyć można własne ekspozycje, aranżując trójwymiarowe, wirtualne sale wystawiennicze, gdzie rolę eksponatów pełnią wizerunki zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Wystawy tworzyć można w obrębie 6 modułów tematycznych: (a) "Archeologia powiatu gliwickiego”, (b) "Najcenniejsze i najciekawsze zabytki Muzeum w Gliwicach”, (c) "Królewska Odlewnia Żelaza”, (d) "Zabytki Działu Etnografii. Zwyczaje, obrzędy i tradycje ziemi gliwickiej”, (e) "Gliwicka fotografia”, (f) "Wirtualny portret Gliwic. Twoja historia miasta”.

Do każdego modułu przyporządkowany jest zbiór wyselekcjonowanych i ujętych w podkategorie zabytków, który można powiększać bez ograniczeń. Aranżacja sal ekspozycyjnych przebiega na podobieństwo dekorowania wnętrz – obok wyboru zabytków możliwy będzie wybór kolorów ścian, tapet, wybór akcesoriów takich jak ramy do obrazów, stojaki pod eksponaty, kotary, donice z kwiatami. Dużą atrakcją będzie też możliwość dopełniania przez użytkowników modułów wystawowych własnymi materiałami takimi jak zdjęcia, rysunki, teksty.

Harmonogram warsztatów  on-line realizowanych w ramach platformy ZOOM

Sobota, 24 października 2020, Muzeum on-line, godz. 11.00 i 13.00
Warsztaty on-line: "Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie” dla rodziców z dziećmi

Sobota, 24 października 2020,, godz. 11.00 i 13.00
Warsztaty on-line: "Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie” dla dorosłych i młodzieży

Poniedziałek, 26 października 2020, Muzeum on-line, godz. 15.30 i 17.00
Webinarium dla nauczycieli: "Wirtualnych wystaw wiele jako przydatne narzędzie w pracy nauczyciela”

Wtorek, 27 października 2020,  Muzeum on-line, godz. 11.00 i 14.00
Webinarium dla seniorów: "Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie”

Środa - piątek od 28 do 30 października 2020, Muzeum on-line dla szkoły, godz. 09.00, 10.30 i 12.00
Warsztaty on-line "Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie” dla grup szkolnych

Udział we wszystkich warsztatach on-line - jest bezpłatny

Uwaga! Aby uczestniczyć w warsztatach on-line na platformie ZOOM NIE TRZEBA posiadać laptopa - odpowiedni jest również komputer stacjonarny. Nie jest także konieczna kamera internetowa czy mikrofon, ponieważ platforma ZOOM umożliwia komunikację także przez "czat” – pisemną. W warsztatach on-line można brać udział wykorzystując komputer stacjonarny, tablet czy nawet telefon - potrzebne jest jedynie podłączenie do Internetu i głośnik.

W przypadku zapisów grup szkolnych, które w zajęciach on-line będą uczestniczyć w szkole (np. w sali informatycznej) konieczne jest sprawdzenie, czy na komputerach szkolnych można uruchomić platformę ZOOM oraz czy komputery szkolne posiadają głośniki.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.