Wiadomości z Gliwic

Inwestycje ważne dla gliwiczan

 • Dodano: 2022-01-26 07:00, aktualizacja: 2022-01-25 22:59

Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach zaplanował na 2022 r. szereg inwestycji.

Wśród nich są m.in. remonty dróg, prace związane z budową Centrum Przesiadkowego i odcinka zachodniej obwodnicy miasta, a także nowe zagospodarowanie płyty Rynku. Jak co roku Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach zaplanował szereg istotnych inwestycji.

Kolejne remonty dróg

W bieżącym roku ZDM wyremontuje drogi gminne:

 • nawierzchnię ul. Paderewskiego w dzielnicy Obrońców Pokoju (I etap remontu obejmie jezdnię na wysokości nieruchomości od nr 2 do 40);
 • nawierzchnię jezdni i chodników ul. Michałowskiego w Szobiszowicach (będzie to II etap prac, które będą prowadzone od ul. Lublinieckiej do Bernardyńskiej);
 • ul. Wiślaną w Sośnicy (na odcinku od ul. Jesiennej do Przedszkola Miejskiego nr 33, zaplanowano też remont chodników i miejsc postojowych);
 • przy ul. Biegusa na Sikorniku zostanie wybudowana zatoka autobusowa i chodnik;
 • na Trynku przy ul. Młodych Patriotów zostanie przeprowadzony II etap remontu jezdni, chodników i miejsc postojowych.

W planach są też remonty dróg powiatowych:

 • jezdnia ul. Słowackiego w Wójtowej Wsi (II etap remontu od nr 38 do ul. Daszyńskiego);
 • jezdnia i chodniki przy ul. ul. Rolników w Bojkowie (w IV etapie prace będą prowadzone od nr 150 do ul. Warzywnej);
 • jezdnia, chodniki i miejsca parkingowe przy ul. Świętojańskiej w Szobiszowicach (III etap obejmie odcinek od ul. Dziewanny do Toszeckiej);
 • ul. Daszyńskiego w Ostropie (od Starej Cegielni do ul. Rybackiej).

Wyremontowane zostaną też trzy drogi wewnętrzne:

 • ul. Wazów w Łabędach wraz z budową  oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej;
 • ul. Piwna w Śródmieściu, przy której wybudowany zostanie parking terenowy;
 • ul. Wandy na Zatorzu (zaplanowano przebudowę na odcinku od ul. Okrzei do ul. Poniatowskiego).

W 2022 r. kontynuowana będzie przebudowa układu drogowego po południowej stronie dworca PKP w związku z powstającym Centrum Przesiadkowego. W planach jest też budowa połączenia ul. Chałubińskiego z ul. Tarnogórską i kontynuacja rozbudowy odcinka ul. Ziemięcickiej wraz z rozbiórką i budową wiaduktu nad terenem kolejowym – inwestycja otrzymała 1 582 119,58 zł dofinansowania z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Na 2022 r. zaplanowano też zagospodarowanie płyty Rynku. Będzie więcej zieleni, pojawią się estetyczne elementy małej architektury, nowe ławki i stojaki na rowery. Wszystkie elementy mają być wpisane w charakter Rynku, a kolorystyka dopasowana do istniejących nawierzchni. Ogłoszono już przetarg na realizację zadania.

W 2022 r. kontynuowana będzie też budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Kujawskiej od wiaduktu A1 do mostu nad rzeką Kłodnicą – ponad 500-metrowy odcinek połączy istniejącą drogę dla rowerów z trasą rowerową G-3, prowadzącą do granicy Gliwic.

Bardzo ważną inwestycją po uzyskaniu decyzji środowiskowej i ZRiD będzie również budowa 2-kilometrowego odcinka zachodniej obwodnicy miasta od ul. Daszyńskiego do ul. Sowińskiego z drogą serwisową, ciągiem pieszo-rowerowym i zatokami autobusowymi. Wśród innych zadań realizowanych przez ZDM jest m.in. sprzątanie pasów drogowych i zimowe utrzymanie dróg. Do zadań realizowanych przez Zarząd Dróg Miejskich należy także dbałość o przyuliczną zieleń – w tym roku pasy drogowe mają wzbogacić się o ok. 1500 drzew.

Zadania GBO wybrane przez mieszkańców

W ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego zorganizowany zostanie kontraruch rowerowy na ul. Dzierżona, wzdłuż alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego, w obrębie Szobiszowice, zamontowane zostaną zielone ekrany akustyczne, aleję Przyjaźni na odcinkach od ul. Zwycięstwa do Chudoby oraz od Dworcowej do Częstochowskiej upiększy nowa zieleń, zagospodarowane zostaną też zieleńce przy ul. Dworcowej. Ponadto w planach jest też przebudowa ul. Braci Grimm na Zatorzu i ul. Plonowej w Bojkowie oraz przeniesienie przejazdu dla rowerów z ul. Konarskiego na stronę zachodnią przejścia dla pieszych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również