Wiadomości z Gliwic

Inżynieria ogólna – nowy kierunek tylko na Politechnice Śląskiej

  • Dodano: 2021-07-06 07:00, aktualizacja: 2021-07-05 22:04

O przewadze poszczególnych współczesnych inżynierów i inżynierów przyszłości będą decydować nie tylko wiedza i umiejętności twarde, ale przede wszystkim elastyczność i umiejętność stałego uczenia się oraz szybkiego dostosowywania się do nowych sytuacji, czyli tzw. umiejętności miękkie.

Prognozuje się, że w perspektywie najbliższej dekady będą one nabierać jeszcze większego znaczenia

Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie kształcenia oraz naukowego ruchu studenckiego to jedno z zadań Politechniki Śląskiej jako jednej z dziesięciu uczelni w Polsce posiadających status Uczelni Badawczych.

- Cały rozwój technologiczny bazuje na synergii technologii z różnych obszarów badawczych, w związku z czym trzeba inaczej podejść do samego procesu kształcenia. Nie możemy kształcić wąskich specjalistów, tym bardziej, że wiedza fachowa jest trudno dostępna. Konieczne jest takie kształcenie inżyniera, które da mu kompetencje ciągłego uczenia się, poznawania nowych technologii, przekwalifikowania się, dostosowania do postępu technologicznego i zdobywania wiedzy poprzez kontakt z przemysłem zaawansowanych technologii - mówi JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Odpowiedzią na oczekiwania interdyscyplinarnego kształcenia jest nowo utworzony w Politechnice Śląskiej kierunek o nazwie Inżynieria Ogólna (General engineering), obejmujący interdyscyplinarny program studiów związany z różnymi dyscyplinami inżynierskimi (inżynieria mechaniczna, elektryczna, chemiczna, materiałowa, lotnicza, lądowa, środowiska, medyczna, itp.).

- Kierunek Inżynieria ogólna to nasza prawdziwa perełka, jedyny taki kierunek w Polsce. Szerokie kompetencje inżynierskie zdobyte podczas studiów na kierunku Inżynieria ogólna pozwolą absolwentowi tego kierunku na ciekawą i dobrze opłacaną pracę w przyszłości, a także szybką adaptację do aktualnych w danym czasie wymagań konkretnych gałęzi gospodarki – mówi prof. dr hab. inż. Wojciech Szkliniarz, prorektor ds. studenckich i kształcenia. - Pierwsze dwa lata na kierunku inżynieria ogólna obejmują realizację zajęć ogólnych, podstawowych oraz kierunkowych inżynieryjnych. Student po zapoznaniu się z bogata paletą kierunków inżynierskich będzie mógł w łatwy sposób po drugim roku studiów wybrać ścieżkę dyplomowania. Obecnie oferujemy 4 ścieżki dyplomowania związane z inżynierią transportu, inżynierią elektryczną, inżynierią mechaniczną oraz inżynierią środowiska - dodaje prof. dr hab. inż. Anna Chrobok - dyrektor Kolegium Studiów Politechniki Śląskiej.

To niejedyny nowy kierunek na Politechnice Śląskiej. Wśród nowości są także m.in.: inżynieria Lotnicza i Kosmiczna, rekultywacja i zagospodarowanie terenów poprzemysłowych czy automatyka i Robotyka Przemysłowa. Z pełną ofertą studiów na PŚ można znaleźć na stronie https://www.polsl.pl/rd1-cos/coskandydat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również