Wiadomości z Gliwic

IV Memoriał im. Jerzego Wojewódzkiego

  • Dodano: 2022-12-14 06:45, aktualizacja: 2022-12-13 22:35

24 drużyny i dwa dni turnieju pełne sportowej rywalizacji – w tym roku po raz czwarty uczcimy w ten sposób pamięć Jerzego Wojewódzkiego – założyciela Gliwickiego Towarzystwa Piłki Nożnej Pięcioosobowej "Piątka” i patrona hali widowiskowo-sportowej "Sośnica”, dzięki któremu Gliwice stały się największym ośrodkiem futsalu w Polsce.

Turniej w ramach memoriału

IV Memoriał im. Jerzego Wojewódzkiego odbędzie się w weekend, 17–18 grudnia, w hali sportowej przy ul. Jasnej 31. Dwudniowe rozgrywki wystartują w sobotę o godz. 8.00 i potrwają do godz. 19.30. Będą kontynuowane w niedzielę od godz. 9.00. Wręczenie nagród zaplanowano na godz. 14.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Podobnie jak w ubiegłym roku, do udziału w turnieju zgłosiły się 24 drużyny. 

Inicjatorem powstania w naszym mieście ligi tej dyscypliny sportu – początkowo nazywanej „minipiłką” – był Jerzy Wojewódzki – bydgoszczanin, który do Gliwic przyjechał pod koniec lat 70., a kilka lat później założył Gliwickie Towarzystwo Sympatyków Piłki Nożnej Pięcioosobowej, którego został prezesem. Przez ponad 35 lat swojej działalności wychował wiele pokoleń piłkarzy, pomagając w ten sposób dzieciom i młodzieży w trudnej sytuacji życiowej. Wielu z jego podopiecznych reprezentowało później Polskę w rozgrywkach międzynarodowych. 

Jerzy Wojewódzki był znanym w mieście społecznikiem, nauczycielem i propagatorem sportu. Od 1998 roku aż do śmierci prowadził społecznie zajęcia sportowe i organizował festyny dla dzieci z Domu Dziecka nr 2 przy ul. Zygmunta Starego 20, którego  podopieczni dwukrotnie zdobyli tytuł Mistrza Polski Dzieci z Domów Dziecka. To właśnie dla nich w 2010 roku Jerzy Wojewódzki wraz z Jarosławem Jenczmionką zorganizowali turniej piłkarski „Za 1 uśmiech”, w którym wpisowe w całości przeznaczane jest na wakacyjny wypoczynek dzieci. 

Jerzy Wojewódzki zmarł w 2018 roku w wieku 63 lat. Został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę, Złotym Krzyżem Zasługi. Od 2021 roku jest patronem hali widowiskowo-sportowej „Sośnica”, a od czterech lat w naszym mieście organizowany jest również memoriał jego imienia.

IV Memoriał im. Jerzego Wojewódzkiego / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również