Wiadomości z Gliwic

Jak młodzi artyści widzą Palmiarnię. Setne urodziny obiektu w Gliwicach

  • Dodano: 2024-04-22 09:00, aktualizacja: 2024-04-23 13:06

Ponad 60 osób wzięło udział w plenerze malarskim „Uwiecznij jubilatkę”, zorganizowanym w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach z okazji setnych urodzin obiektu. Farby, pędzle, kredki i mazaki poszły w ruch!

Wystawa młodych gliwiczan

Palmiarnia gościła młodych artystów, którzy mogli się wykazać kreatywnością i poczuć się jak prawdziwi artyści. Malowały dzieci i młodzież z gliwickich szkół i przedszkoli. W Palmiarni pełnej pięknych, egzotycznych okazów nietrudno było znaleźć inspirację. Artystycznego zapału i zdolności gratulował młodym gliwiczanom zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok. Na zakończenie spotkania zorganizowanego przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych każdy uczestnik otrzymał podziękowanie za udział w wydarzeniu, a także drobny upominek.

Z powstałych prac zostanie przygotowana wystawa, którą będzie można podziwiać już od najbliższego wtorku, 23 kwietnia, podczas spacerów po gliwickiej Palmiarni. Ekspozycja będzie prezentowana do 5 maja.

Gliwicka Palmiarnia ma 100 lat!

Przypomnijmy, że Palmiarnia Miejska w Gliwicach świętuje w tym roku swoje setne urodziny. Działalność rozpoczęła w 1924 r. Wcześniej małe szklarenki z końca XIX w. udostępniane były częściowo i tylko okazyjnie. Bodźcem do otwarcia obiektu było wyeksponowanie egzotycznych roślin sprowadzonych do Gliwic kilka miesięcy wcześniej na Wielką Wystawę Roślin. W 1925 r. otwarto pierwszy na Śląsku basen o pojemności 120 m3 dla jednej z największych roślin wodnych – Victoria regia. Powstały terraria oraz klatki i akwaria dla egzotycznych zwierząt. Pod koniec minionego wieku miasto całkowicie zmodernizowało wszystkie szklarnie. W 2013 roku rozbudowano ekspozycję o dział akwarystyczny. Palmiarnię zamieszkują też m.in. wiewiórki, gekony, żółwiak i legwan. Można tam podziwiać kilka tysięcy roślin z całego świata.


Źródło: UM w Gliwicach/ Aneta Krawel

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również