Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez zdjęć. I nie mamy tu na myśli przypadkowych selfie czy fotek z imprez. Fotografia jest dziedziną sztuki, a dla niejednego - prawdziwą pasją. Pragniesz rozpocząć swoją przygodę z aparatem? Oto 4 wskazówki, które pomogą ci zrobić pierwsze kroki w fotografii.
1. Na początku dobrze poznaj swój sprzęt
Jeżeli nie jesteś pewien, czy fotografia naprawdę cię interesuje, czy też jest jedynie chwilową zachcianką, zacznij od robienia zdjęć telefonem. Możesz wziąć udział w wyzwaniu i przez miesiąc - lub kilka miesięcy - każdego dnia wykonywać jedną fotografię. Kiedy już przekonasz się, że fotografia to coś dla ciebie, możesz rozejrzeć się za sprzętem. Skorzystaj z poradników i forów internetowych, by wybrać dobry aparat dla początkującego. Nawet stosunkowo niedroga lustrzanka pozwoli ci robić ciekawe zdjęcia wykorzystujące efekt bokeh czy inne sztuczki fotograficzne. Dokładnie przeczytaj instrukcję dołączoną do twojego aparatu. Tym sposobem poznasz jego budowę i dowiesz się, jak prawidłowo go używać. W większości instrukcji znajdują się wyjaśnienia podstawowych pojęć związanych z fotografią, co będzie stanowiło świetny wstęp do dalszej nauki.
2. Teoria i praktyka, czyli ucz się i rób zdjęcia jak najczęściej
Profesjonalna fotografia rządzi się pewnymi zasadami. Aby więc robić udane zdjęcia, musisz je poznać i zrozumieć, jak stosować w praktyce. Czy to oznacza, że niezbędne jest korzystanie z drogich kursów czy szkoleń? Niekoniecznie. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na płatny kurs fotografii, korzystaj ze źródeł dostępnych w sieci. Wielu doświadczonych fotografów chętnie dzieli się swoją wiedzą na blogach, platformach społecznościowych i forach. W Internecie znajdziesz poradniki fotograficzne napisane przystępnym językiem. Mnóstwo cennych informacji jest dostępne tutaj: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery. Dowiedz się, czy w twojej okolicy są organizowane warsztaty plenerowe dla początkujących fotografów. Być może znasz kogoś, kto robi zdjęcia od lat. Podpytaj go o wskazówki. Przede wszystkim pamiętaj, że bez praktyki nie zdobędziesz żadnych umiejętności. Dlatego fotografuj jak najczęściej i zabieraj aparat wszędzie, gdzie tylko możesz.
3. Kompozycja, perspektywa - pojęcia, które musisz zrozumieć
Dobra kompozycja to podstawa każdego udanego zdjęcia. Ogólnie rzecz ujmując, kadr najlepiej podzielić w wyobraźni trzema liniami poziomymi i pionowymi. To, co ma stanowić najważniejszy element zdjęcia, powinno znajdować się na punktach przecięcia. Tej zasady warto trzymać się szczególnie na początku przygody z fotografowaniem. Jeżeli interesuje cię fotografia portretowa, unikaj kadrowania bez ramion. Podczas wykonywania zdjęć zwracaj uwagę na to, jak perspektywa wpływa na odbiór kadru. Wybierz jakąś budowlę lub osobę, którą chcesz uwiecznić, a następnie sfotografuj ją w różny sposób - z dołu, z góry, pod ukos, z daleka i z bliska. Dowiedz się, czym jest perspektywa żabia i wykorzystaj ją, by dodać zdjęciu dramaturgii. Takie eksperymenty pozwolą ci wypracować różne techniki wykonywania zdjęć.
4. Poznaj rolę światła w fotografii
Aby zacząć robić udane fotografie, musisz zrozumieć rolę światła. To właśnie ono zapisuje obraz na matrycy. Znaczenie ma zarówno intensywność światła, jak i jego kierunek oraz temperatura barwowa. Im słabsze jest oświetlenie, tym dłuższy będzie czas naświetlania zdjęcia. Podczas naświetlania aparat musi być trzymany nieruchomo. W przeciwnym razie zdjęcie wyjdzie nieostre lub powstanie tak zwany efekt rolling shutter. Początkującym fotografom zazwyczaj poleca się robienie zdjęć w taki sposób, by źródło światła znajdowało się za nimi. Z czasem możesz próbować także innych ustawień, by uzyskać światłocienie i ciekawe kontrasty.