Wiadomości z Gliwic

Jak uprawiać ogórki pod osłonami?

  • Dodano: 2020-11-13 08:30, aktualizacja: 2020-11-13 08:48

Ogórki uwielbiają wysoką temperaturę i wilgotność i są bardzo wrażliwe na ich zmiany. Z tego powodu uprawę ogórków pod gołym niebem zaczyna się późną wiosną a plony zbiera się dopiero na jesień. Jeśli więc zależy nam na szybszej uprawie ogórków i zebraniu większych plonów, warto rozważyć uprawę ogórków pod osłonami. Podpowiadamy, jak to zrobić!


 

Co trzeba zapewnić ogórkom, by dobrze rosły?

Przede wszystkim ogórki potrzebują dobrego nasłonecznienia. Musi to być światło rozproszone, w przeciwnym wypadku liście zostaną uszkodzone. W uprawie ogórków istotną rolę pełni nie tylko temperatura otoczenia, ale także podłoża. Podczas wysiewu i kiełkowania ogórków musimy zapewnić im temperaturę 26-28oC. Potem temperatura powinna oscylować pomiędzy 22-25oC, taką wartość powinna przybrać też gleba pod ogórki i stale ją utrzymywać. W zimniejsze dni temperatura powietrza może być niższa i wynosić 18-19oC. Bez znaczenia, czy hodujemy ogórki w szklarni, czy w foliowym tunelu, musimy zapewnić im stałą temperaturę na wysokości przynajmniej 2m, gdyż ogórki to rośliny pnące się.  Temperatura wody także jest istotna, najlepiej, gdy wynosi około 14oC. Pod żadnym pozorem nie podlewamy ogórków zimną wodą, gdyż powoduje ona rozpad związków organicznych, co stopuje wzrost korzeni. W słoneczne dni zapewniamy ogórkom wilgotność 80-90%, a w chłodniejsze 65-70%. Do uprawy pod folią wykorzystujemy gatunki samopylne, gdyż w takich warunkach tradycyjne zapylanie przez pszczoły nie ma szans na powodzenie. Ogórki sadzimy na glebie bogatej w próchnicę. Stosujemy zmianowanie, czyli sadzenie ogórków do ziemi po wczesnych roślinach o średnich wymaganiach zapuszczających głębokie korzenie. Ogórki to rośliny dyniowate, więc nie sadzimy ich po innych dyniowatych. Gleba powinna mieć pH 6-7 i być regularnie nawożona. Dopuszczalne są zarówno nawozy zielone jak i obornik, najlepiej koński.

 

Jak i kiedy sadzimy ogórki pod folią?

Hodowlę ogórków z rozsady zaczyna się zwykle w kwietniu. Zastosowanie rozsady zamiast siania ogórków bezpośrednio do gruntu, pozwala zapobiec wpływowi niskich temperatur na ogórki oraz przyspieszyć zbieranie plonów aż o dwa tygodnie. Przygotowywanie rozsad zaczyna się od wysiania ogórków do małych, celulozowych lub plastikowych doniczek wypełnionych gotowym podłożem lub torfem z dodatkiem odpowiednich nawozów. Takie sadzonki zostawiamy na nasłonecznionym parapecie okna, zapewniamy wysoką temperaturę i regularnie podlewamy. 10 dni przed planowanym posadzeniem ogórków pod folię rozsady hartujemy, czyli obniżamy temperaturę o około 10 stopni i ograniczamy podlewanie. Pomiędzy wysianiem rozsad a posadzeniem ich pod folię mija zwykle około miesiąca, lecz dokładny termin zależy od pogody na zewnątrz- musi być odpowiednio ciepło. Do posadzenia ogórków na zewnątrz musimy mieć odpowiednio ogrzane podłoże. Różne portale ogrodnicze sugerują różne typy podłoża do sadzenia ogórków pod osłoną. Zwykle wymienia się podłoża organiczne, wełnę mineralną lub balach słomy. To ostatnie rozwiązanie jest najtańsze, ale najczęstszym wyborem jest wełna mineralna, ponieważ wymaga mniejszych przygotowań niż słoma.

Sadzenie ogórków pod osłonami wymaga wprawy i zgłębienia się w wymagania tego gatunku. Tylko zapewnienie konkretnych parametrów pozwoli na szybki i niepowikłany rozwój ogórków. Zarówno sadząc rośliny bezpośrednio w ogrodzie, jak i pod osłonkami, warto wcześniej poznać rady specjalistów. Idąc za radami wiarygodnych portali internetowych, na przykład OgranijOgród można uniknąć wielu niepowodzeń i uchronić nie tylko swoje plony, ale także pieniądze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.