Wiadomości z Gliwic

Jak ustawić dom na działce?

  • Dodano: 2024-02-29 10:00, aktualizacja: 2024-03-11 13:09

Umiejscowienie domu na działce budowlanej to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed inwestorem oraz ekipą, która przygotowuje projekt. Niestety, wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie to istotne i przez to pojawia się szereg błędów, których później nie można już naprawić. Podpowiadamy więc, jak podejść do tego tematu i na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę. Dom jest inwestycją na całe życie i to bardzo kosztowną. Trzeba więc zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zminimalizować liczbę błędów już na etapie projektowania, jak i lokowania nieruchomości na danym terenie. Jak się bowiem okazuje, znaczenie ma tutaj każdy detal i to właśnie od takich szczegółów wszystko zależy. O czym dokładnie mowa? Wyjaśniamy!

Usytuowanie domu na działce - na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że prawidłowe umiejscowienie zabudowy na działce pozwala uniknąć problemów w przyszłości, a także zaoszczędzić sporo pieniędzy. Chodzi nie tylko o sam widok z okien, ale m.in. koszty ogrzewania, które możemy ograniczyć niewielkim wysiłkiem, odpowiednio planując zabudowę względem stron świata. Podstawową zasada jest tutaj podążanie za słońcem, a więc zaprojektowanie domu tak, aby pomieszczenia, w których przebywa najdłużej, znajdowały się od strony zachodniej lub południowej. Od północy czy wschodu umieśćmy z kolei takie pomieszczenia jak łazienka, garderoba czy kuchnia. Oczywiście są to jedynie podstawowe kwestie, a wiele zależy od indywidualnych potrzeb oraz trybu życia osób, które będą mieszkać w tym domu.

Jak ustawić dom na działce - kwestie prawne

Co ciekawe, działanie tego typu wymuszają na inwestorze nie tylko zdrowy rozsądek i ogólnie przyjęta praktyka, ale także przepisy prawa budowlanego. Nie znajdziemy tam szczegółowych wytycznych dotyczących ulokowania domu względem stron świata, ale ważne w kontekście umiejscowienia domu jest np. rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i usytuowanie domu na działce. Znajdziemy tam regulacje związane choćby z odległością nieruchomości od granicy działki - 4 metry jeśli chodzi o ścianę z otworami okiennymi i drzwiowymi albo 3 metry jeśli ściana nie ma takich otworów. Przepisy wskazują też m.in., w jaki sposób powinny być rozmieszczone takie elementy jak balkon, taras, daszki, schody zewnętrzne itd. - minimum 1,5 metra od granicy.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Ważnym zapisem jest też ten, który dotyczy dodatkowych instalacji, które umieszcza się na działkach, takich jak choćby przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jest to jedna z alternatyw dla tradycyjnej kanalizacji czy szamba. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to przede wszystkim wygoda, wysoka wydajność, skuteczność, a także niskie koszty użytkowania. Dodatkowo, wyróżniamy wiele rodzajów (z drenażem, roślinne, z osadem czynnym, biologiczne), dzięki czemu taki system może zostać zainstalowany praktycznie na każdym terenie, niezależnie od wielkości działki czy warunków glebowych.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.