Chociaż rośnie zainteresowanie Polaków samochodami fabrycznie nowymi, na popularności nie tracą auta używane. Jeśli i Ty decydujesz się na zakup takiego pojazdu, istnieje duże prawdopodobieństwo nabycia samochodu z ważnym ubezpieczeniem OC. Wcale jednak nie musisz korzystać z takiej polisy. Sprawdź, jak i na jakich warunkach możesz wypowiedzieć dotychczasową umowę.
Zasadniczo umowa dotycząca obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego podpisywana jest na 12 miesięcy. Są jednak takie sytuacje, w których przepisy dopuszczają do złożenia wypowiedzenia umowy w trakcie jej trwania.
Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?
Nie jest tak, że wypowiedzenie umowy OC można złożyć w każdym przypadku. Są to z góry określone sytuacje, wśród których wymienia się:
· automatyczne przedłużenie poprzedniej polisy, gdy właściciel auta wykupił ubezpieczenie u innego ubezpieczyciela
· podpisanie umowy przez internet lub telefonicznie.
Ostatnia sytuacja to ta, w której nabywca pojazdu nie chce korzystać z polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela. Powodów rezygnacji może być kilka: począwszy od niekorzystnej rekalkulacji składki, a skończywszy na lepszych warunkach ubezpieczenia w „swoim” towarzystwie ubezpieczeniowym.
Więcej o powodach, dla których można wypowiedzieć umowę OC przeczytasz w artykule dostępnym pod adresem https://rankomat.pl/samochod/wypowiedzenie-umowy-oc. Znajdziesz tam też informacje dotyczące przypadków rozwiązania umowy.
Ile jest czasu na złożenie wypowiedzenia?
Jeśli rezygnujesz z polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela pojazdu, wypowiedzenie umowy możesz złożyć w dowolnym momencie. Nie warto jednak czekać na ostatnią chwilę, ponieważ - jeśli w wyniku rekalkulacji składki trzeba będzie zapłacić więcej - ubezpieczyciel może zażądać dopłaty proporcjonalnie do czasu obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej.
Jeżeli decydujesz się na wypowiedzenie umowy, najlepiej zrób to w momencie ponownego przeliczenia składki. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów z tytułu ubezpieczenia - jeśli nowa składka będzie wyższa w porównaniu ze składką opłaconą przez zbywcę auta.
Wypowiedzenie umowy OC poprzedniego właściciela – krok po kroku
Aby wypowiedzenie umowy OC było skuteczne, warto postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.
1. Utwórz dokument - musi mieć formę pisemną, którą złożysz bezpośrednio w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego. Chociaż nie istnieje gotowy wzór wypowiedzenia, warto skorzystać z wniosku dostępnego na stronie internetowej ubezpieczyciela. Ważne jest to, aby taki dokument zawierał wszystkie niezbędne informacje: dane ubezpieczającego, dane samochodu, numer polisy. Dobrze jest dopisać także podstawę prawną.
2. Wyślij wypowiedzenie - za pośrednictwem dowolnego operatora pocztowego. Możesz również tego dokonać za pośrednictwem poczty elektronicznej, ale w tym przypadku nie dostaniesz żadnego potwierdzenia.
Wypowiadasz umowę po poprzednim właścicielu? Musisz mieć własną polisę
Jeżeli decydujesz się na wypowiedzenie umowy OC po zbywcy auta, musisz jednocześnie wykupić polisę na swoje dane. Jeśli chcesz, aby ubezpieczenie było dużo bardziej atrakcyjne finansowo niż poprzednie, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Wykorzystaj kalkulator ubezpieczenia samochodu rankomat.pl, aby otrzymać gotowe kalkulacje.
Jak to działa? Wystarczy wypełnić udostępniany formularz, podając swoje dane i dane pojazdu. Potem trzeba zaakceptować niezbędne zgody. W zaledwie kilkanaście sekund otrzymasz informację zwrotną. Teraz już tylko należy przeanalizować dostępne propozycje i wybrać... najtańszą.
Pamiętaj! W przypadku OC liczy się przede wszystkim cena. Zakres ochrony i sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki - są to kwestie regulowane ustawowo. Nie ma zatem sensu przepłacać!
Zanim zdecydujesz się na wypowiedzenie umowy OC po poprzedni właścicielu, dokładnie przeanalizuj opłacalność takiego rozwiązania. Upewnij się, że zakup polisy we własnym zakresie będzie dużo bardziej atrakcyjniejszy finansowo. Jeżeli dokonasz rzetelnego porównania, możesz zaoszczędzić nawet do 50%.