W dzisiejszych czasach najbogatszym źródłem ogłoszeń o pracę jest Internet, a dokładniej – różnego rodzaju portale z ogłoszeniami oraz media społecznościowe. Jeśli rozglądasz się za nowym zatrudnieniem, musisz wiedzieć, jak szukać i na co zwracać szczególną uwagę. Przeczytaj poniższy artykuł!
W dobie Internetu nikogo już nie dziwi, że większość ludzi szuka pracy właśnie na rozmaitych portalach. Oferują one darmowe ogłoszenia dostępne dla każdego, kto może być nimi zainteresowany. Dowiesz się jednak, jak znaleźć te godne uwagi i które najlepiej od razu odrzucić.
Co powinno zawierać dobre ogłoszenie o pracę?
Rzetelne darmowe ogłoszenia zawsze powinny zostać skonstruowane tak, aby być najlepszą wizytówką firmy, a więc i pracodawcy. Niezbędne informacje, które muszą się znaleźć, dotyczą:
- opisu stanowiska – zakres obowiązków, cel wykonywanych zadań, niezbędne kompetencje związane z danym stanowiskiem, nazwa stanowiska;
- wynagrodzenia – jeśli zależy ono od wielu czynników, należy umieścić choćby szacowany zakres finansowy;
- godzin pracy i rodzaju umowy;
- okresu współpracy – na jaki czas potrzebny jest pracownik, kiedy można zacząć pracę;
- miejsca pracy – jeśli istnieje możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej, warto to zaznaczyć;
- korzyści dla pracownika – wszelkie benefity oferowane przez firmę, w tym pakiet medyczny;
- szczegółowych danych firmy i pracodawcy;
- wymagań pracodawcy – języki obce, umiejętności, szkolenia i kursy;
- rodzaju wymaganych dokumentów aplikacyjnych – niekiedy wystarczy przesłać samo CV, innym razem musi być poparte listem motywacyjnym.
Po przeczytaniu ogłoszenia kandydat powinien dobrze wiedzieć, do jakiej pracy aplikuje, czego może się spodziewać i czy spełnia wszystkie wymagania. Powinien także dowiedzieć się, jakie korzyści zyska, zatrudniając się w danej firmie.
Ogłoszenia o pracę – tego unikaj
Jeśli czytasz ogłoszenia darmowe, musisz również wiedzieć, które prawdopodobnie nie są warte poświęconego czasu. Unikaj ogłoszeń, jeśli nie ma w nich podanych zakresów wynagrodzeń, obowiązki na stanowisku pracy są podane nierzetelnie (nie do końca wiesz, czym będziesz się zajmował) oraz gdy pracodawca wyszczególnił same wymagania, a nie uwzględnił benefitów dla pracowników. Możesz oczywiście dowiedzieć się tego wszystkiego na rozmowie o pracę, jednak jeśli nie dysponujesz czasem, lepiej unikaj takich ogłoszeń. Każdy rzetelny pracodawca z pewnością uwzględni w swojej propozycji wszystkie niezbędne informacje i nie będziesz musiał się prosić o ich dodatkowe udostępnienie.
Interesuje Cię niekompletne ogłoszenie o pracę? Może jest to stanowisko, które od zawsze Cię interesowało? Alternatywą jest rozmowa telefoniczna – numer telefonu powinien zostać podany w ogłoszeniu. Jeśli go nie ma, możesz wyszukać go samodzielnie, mając dane firmy. Dowiesz się, czy warto aplikować. Pamiętaj, że jako przyszły pracownik masz także obowiązki – zadbaj o to, aby Twoje CV było profesjonalne.