Wiadomości z Gliwic

Komisja zdecydowała. Szkoda tego meczu

• Dodano: 2018-03-06 12:15

Walkower 0:3 na niekorzyść klubu Piast Gliwice i jednocześnie minus trzy punkty dla Górnika Zabrze za prowokacyjne zachowanie kibiców – to sankcje nałożone 5 marca przez Komisję Ligi Ekstraklasy po przerwanych w sobotę śląskich derbach na stadionie przy Okrzei.

Mecz Piasta z Górnikiem został przerwany w 80. minucie przy stanie 1:0, kiedy grupa miejscowych szalikowców zniszczyła część ogrodzenia i wbiegła na murawę. Wcześniej w sektorze gości podpalono emblematy Piasta. Na boisku pojawili się policjanci, także na koniach i z psami. Kilku pseudokibiców zostało wyprowadzonych ze stadionu. Po 38 minutach zapadła decyzja o zakończeniu spotkania przed czasem.

Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz wydał stanowcze oświadczenie w sprawie wydarzeń podczas meczu Piasta Gliwice z Górnikiem Zabrze

Co dalej? Zaostrzono kary

Choć Piast zaapelował do Górnika o dokończenie meczu na koszt gliwickiego klubu, to decydujące zdanie w tej sprawie miała Komisja Ligi Ekstraklasy, która 5 marca zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu. O tym co ustaliła, poinformowała w poniedziałek wieczorem.

„Mecz został zweryfikowany jako walkower na korzyść gości, ale jednocześnie trzy punkty zostały odjęte Górnikowi” – napisano w oświadczeniu Komisji Ligi. Już w niedzielę nałożono na gliwicki klub środek zapobiegawczy – zakaz wejścia na najbliższy mecz domowy dla wszystkich osób, które w czasie sobotniego spotkania znajdowały w czterech sektorach na trybunie za bramką. W poniedziałek tę karę zaostrzono. „Dodatkowo na Piasta Gliwice nałożono karę zakazu organizacji wyjazdu grupy kibiców na sześć kolejnych meczów oraz na dwa kolejne mecze z Górnikiem w Zabrzu, a także karę finansową w wysokości 80 tysięcy złotych” – napisano.

Na decyzję Komisji Ligi wpływ miały działania, jakie Piast Gliwice podjął w stosunku do sprawców. Klub zidentyfikował bowiem kilkadziesiąt osób biorących udział w zajściu. Na osoby, które dopuściły się zniszczenia mienia na stadionie, zostaną nałożone klubowe zakazy wstępu na imprezy masowe oraz będą wobec nich złożone pozwy o naprawienie szkód. Do końca obecnego sezonu zamknięte zostaną sektory za bramką – tam, gdzie doszło do zajść.

Za prowokacyjne zachowanie swoich fanów ukarano Górnika zakazem organizacji wyjazdu grupy kibiców na sześć kolejnych meczów i na dwa kolejne spotkania z Piastem w Gliwicach oraz karą finansową w wysokości 40 tysięcy złotych. Fani Górnika, którzy w trakcie meczu z Piastem znajdowali się w sektorze gości, nie będą mogli wejść na trzy kolejne mecze domowe swojego zespołu. Poza tym Górnik został ukarany odjęciem trzech punktów. „Komisja dostrzegła, że zachowanie kibiców Piasta nastąpiło na skutek prowokacji ze strony kibiców gości. Orzeczona kara o docelowym odjęciu trzech punktów ma mieć skutek prewencyjny i ma to być wyraźny sygnał, że Komisja Ligi nie będzie tolerować prowokacyjnych zachowań chuligańskich ani takich, które miałyby na celu wypaczenie wyniku sportowego” – podkreślił przewodniczący Komisji Ligi Zbigniew Mrowiec.

źródło: piast-gliwice.eu / ekstraklasa.org