Wiadomości z Gliwic

Kontrabanda w jednej z wiosek. Policjanci zabezpieczyli papierosy z przemytu

  • Dodano: 2023-01-16 06:30, aktualizacja: 2023-01-15 21:52

10 stycznia na terenie jednej z miejscowości powiatu gliwickiego policjanci komendy miejskiej w Gliwicach zabezpieczyli papierosy z przemytu. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Powodem kłopotów mieszkańców wioski jest niepłacenie akcyzy.

Kontrabanda w Gliwicach

Wyjaśniamy, że słownikowo kontrabanda oznacza nielegalne przewożenie przez granicę m.in. towarów objętych zakazami, reglamentacją czy specjalnym podatkiem. W tym przypadku chodziło o papierosy.

Zatrzymanie u małżeństwa 30-latków dużych ilości papierosów było efektem rozpracowywania spraw dotyczących pokątnego handlu towarami bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

Nie warto ryzykować. Zazwyczaj w trakcie czynności śledczych z jednym z handlarzy detektywi uzyskują informacje doprowadzające ich do kolejnych szczebli pośredników. Wizyta policjantów na posesji nie mogła być miłą niespodzianką dla mieszkańców, ale cóż - kto łamie prawo, ryzykuje, że prędzej czy później spotka go za to kara.

W trakcie czynności zabezpieczono 28660 sztuk papierosów. Sprawę prowadzi Wydział do Walki z Przestępczością przeciwko Mieni KMP w Gliwicach. Wstępnie oszacowanie uszczuplenia związanego z niezapłaceniem należnych podatków to kwota około 26 tysięcy złotych.

Przepisy kodeksu karnego skarbowego przewidują za to przestępstwo karę grzywny, pozbawienia wolności lub obie te kary łącznie.

Google NewsSubskrybuj mojeGliwice.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również