Kara pozbawienia wolności to jedna z najbardziej dotkliwych kar jakie mogą zostać nałożone na osoby oskarżone w toku postępowania karnego. Czas pozbawienia wolności zależy przede wszystkim od rodzaju popełnionego przestępstwa. Polskie prawo przewidziało dla osób oskarżonych pewne udogodnienia. Mowa tutaj o możliwości uzyskania przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności! W poniższym artykule omówimy kto i kiedy może ubiegać się o wykonanie przerwy. Czytaj dalej!
Kiedy sąd może udzielić zgodę na przerwę? Poznaj główne powody
Wspomniana przerwa najczęściej dotyczy kary pozbawienia wolności lub kary aresztu. Warto wiedzieć, że udzielona przerwa nie ma na celu uniknięcia pobytu w więzieniu. Możliwa jest jedynie w określonych przypadkach. Najpierw pod lupę weźmy kiedy dokładnie sąd udziela zgodę na wprowadzenie przerwy? Pierwszy przypadek dotyczy choroby psychicznej osoby odbywającej wyrok lub innego poważnego schorzenia. Jednak samo pojawienie się choroby nie wystarczy! Kluczowe jest określenie, czy schorzenie faktycznie uniemożliwia odbycie kary. Kolejną przyczyną są tzw. nadzwyczajne sytuacje rodzinne lub osobiste. Tutaj konieczne jest wykazanie, że powrót oskarżonego do domu przyczyni się do poprawy zaistniałej sytuacji. Czas w takim razie omówić na jak długo może zostać udzielone pozwolenie o przerwę. Osoba wykonująca karę pozbawienia wolności ma prawo ubiegać się o więcej niż jedną przerwę, jednak łączny czas wszystkich nie może być dłuższy niż rok!
Uzyskaj zgodę na przerwę w wykonywaniu kary pobawienia wolności z pomocą adwokata
Z wnioskiem o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności może wystąpić sama osoba oskarżona lub jej adwokat. Konieczne jest, aby w składanym dokumencie wyczerpująco opisać przyczynę, z powodu jakiej sąd ma udzielić zgody na przerwę. Czy jest to gwarancją na pozytywne rozpatrzenie wniosku? Niestety, nie zawsze. Czasami dochodzi do sytuacji kiedy prokurator biorący udział w sprawie może wyrazić swój sprzeciw. Decydując się na złożenie wniosku o przerwę warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Dostanie zgody nie należy do najłatwiejszych rzeczy, dlatego z pewnością profesjonalna wiedza z zakresu prawa karnego będzie tu konieczna. Wejdź na stronę https://www.adwokatchojka.pl/sprawy-karne.html i uzyskaj wszystkie niezbędne informacje. Pamiętaj, że nawet jeśli sąd odmówi Ci przerwy masz prawo złożyć odwołanie na drodze zażalenia. Chojka Kancelaria Adwokacka przeanalizuje Twoją sytuacje i wskaże możliwe rozwiązania. Nie musisz przez to przechodzić sam! Skorzystaj z konsultacji prawnej i sprawdź jakie masz przed sobą możliwości!