Wiadomości z Gliwic

Lokalni Liderzy Społeczni spotkali się w Cechowni

  • Dodano: 2022-03-24 06:30, aktualizacja: 2022-03-23 20:55

Drugie Forum Lokalnych Liderów Społecznych odbyło się 22 marca. Była to okazja do podsumowania działań miasta w 2021 roku w obszarze  społecznym, a także docenienia najbardziej zaangażowanych osób.

Organizatorem wydarzenia było Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych.

Spotkanie lokalnych Liderów Społecznych

– Podsumowaliśmy ubiegły rok, a w zasadzie dwa lata, bo ubiegłoroczne Forum Lokalnych Liderów Społecznych odbyło się w formule zdalnej. Podczas spotkania rozmawialiśmy też o wyzwaniach, z którymi mierzymy się obecnie, czyli udzieleniem pomocy przyjeżdżającym do Gliwic obywatelom Ukrainy. Organizacje społeczne i rady dzielnic chętnie włączają się w pomoc niesioną uchodźcom, za co z całego serca dziękuję. Staramy się kojarzyć pomoc, korzystać z ofert wsparcia i budować trwałe mechanizmy, które będą potrzebne w najbliższych tygodniach i miesiącach, żeby obywatele Ukrainy dobrze czuli się w naszym mieście, dorośli podejmowali tu zatrudnienie, a dzieci naukę w szkołach – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

W Forum Lokalnych Liderów Społecznych wzięli udział między innymi przedstawiciele samorządu, miejskich jednostek organizacyjnych, Rady Seniorów Miasta Gliwice, rad dzielnic, Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Lokalnego Centrum Integracji i Usług Społecznych z Sośnicy. Zaprezentowano możliwości uruchomionej w marcu Gliwickiej Platformy Partycypacyjnej DecydujMY! razem (decydujmyrazem.gliwice.pl). Tematów do rozmów nie brakowało!

2021 rok w Gliwicach upłynął pod znakiem opracowywania Strategii Rozwoju Miasta Gliwice 2040. Odbywały się regularne spotkania konsultacyjne, pracowały zespoły tematyczne, organizowano spotkania w dzielnicach, które są ważnym ogniwem kontaktu mieszkańców z urzędem. To właśnie z radami poszczególnych dzielnic są organizowane spotkania kwartalne, podczas których są omawiane najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem miasta. W ten sposób radni dzielnicowi są na bieżąco z najważniejszymi miejskimi inwestycjami, a także – jako reprezentanci dzielnicy – mają także okazję przedstawić stanowisko swojej dzielnicy.

Wczorajsze spotkanie było też okazją do podsumowania działań w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego , w którym w ubiegłym roku oddano rekordową liczbę głosów. Zagłosowało aż 56 218 osób, a 17 z 21 dzielnic zdobyło liczbę głosów uprawniającą je do tak zwanej „puli dla aktywnych”. Skierowano także do realizacji 31 wniosków w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej.

– Forum Lokalnych Liderów Społecznych to spotkanie, które gromadzi wszystkie osoby, które pracują w różnych zespołach, radach, ciałach doradczych. W Gliwicach osób z żyłką społecznikowską i zapałem do działania mamy dużo i bardzo nas to cieszy – mówi Marta Kryś, dyrektor Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.