Wiadomości z Gliwic

Metamorfoza południowej strony dworca. Finał późnym latem

  • Dodano: 2023-07-26 13:00

Wielka rozbudowa układu drogowego po południowej stronie dworca PKP, powiązana z powstaniem i oddaniem do użytku Centrum Przesiadkowego w Gliwicach, zmierza ku końcowi. Prace toczące się już wyłącznie na czasowo zamkniętym odcinku ul. Bohaterów Getta Warszawskiego oraz placu dworcowym wkroczyły w ostatnią fazę. 

Plac przed dworcem 

Podłużne rabaty z dwunastoma platanami klonolistnymi, obsadzone ozdobnymi trawami, niskimi krzewami i bujnie kwitnącymi miododajnymi bylinami, m.in. kocimiętką i jeżówką, a wzdłuż nich – pierwsze z 31 wygodnych i podświetlanych ławek z drewnianymi siedziskami, przewidzianych w całej przestrzeni placu przed dworcem. Drzewa nasadzono w regularnych, geometrycznych układach, tworząc spójną kompozycję z 23 innymi okazami – intensywnie kwitnącymi wiosną głogami i tulipanowcami, rosnącymi w różanych rabatach od strony ul. Okopowej. Znane z zastosowania na zabytkowym gliwickim Rynku specjalne moduły antykompresyjne, w których umieszczono platany, zapobiegną nadmiernemu zagęszczeniu podłoża wokół korzeni. Dodatkowym „wsparciem” dla tych wytrzymałych, miejskich drzew są połączone z modułami systemy nawadniania i napowietrzania.

W sąsiedztwie nasadzeń nowych ławek i koszy ustawiono podświetlaną tablicę informacyjną i słup ogłoszeniowy. Od strony ul. Okopowej i nowej pętli autobusowej przygotowano docelowe przystanki miejskich linii A4 oraz 224 (kursy do Narodowego Centrum Onkologii). Oznaczone gliwickim herbem przeszklone, przestronne wiaty przystankowe nawiązują stylistycznie do podobnych rozwiązań zastosowanych na terenie Centrum Przesiadkowego i na placu Piastów. Wieczorną porą kameralnego klimatu centralnej przestrzeni placu dworcowego będzie nadawało ciepłe światło około 30 smukłych, energooszczędnych latarni LED. Ustawione równolegle w szpalerze, korespondują z geometrycznym układem roślinności, wyznaczając ślad alei prowadzącej od przejścia dla pieszych do hali gliwickiego dworca PKP. 

Zachodni obszar placu dworcowego 

W zachodniej części placu dworcowego, w sąsiedztwie zabudowań Poczty Polskiej, układana jest jeszcze granitowa nawierzchnia. Zielonym wyróżnikiem są tam właśnie wykonywane dodatkowe rabaty z żywo zielonymi tawulcami pogiętymi. Obok powstaje również fontanna z 20 wodotryskami – obecnie ukończono jej nieckę i komorę techniczną. Wokół niej stworzono geometryczne pola zieleni obsadzone różami, miskantami, jeżówkami, kocimiętkami, trzcinnikami i bylicami. Przygotowywane są ponadto komory pod moduły antykompresyjne dla kolejnych platanów klonolistnych. Dwanaście okazów będzie sadzonych jeszcze w sierpniu, a 6 następnych – jesienią.


Źródło: Urząd Miasta Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również