Wiadomości z Gliwic

Miasto kontra niska emisja

  • Dodano: 2014-08-06 09:00, aktualizacja: 2020-05-25 15:16
Gliwice od 17 lat prowadzą walkę z niską emisją i mają w tej dziedzinie spore osiągnięcia. Obecnie miasto kończy prace nad Programem Ograniczania Niskiej Emisji (PONE).
 
W jego ramach uruchomione zostaną dwa ważne przedsięwzięcia. Jeśli jesteś właścicielem ponad 20-letniego domu ogrzewanego do tej pory tylko węglem, bądź mieszkasz w wielorodzinnym domu nieprzewidzianym do podłączenia do miejskiej ciepłowni – to temat dla Ciebie.
 
 
Program Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) to zbiór działań Miasta Gliwice na rzecz poprawy stanu jakości powietrza w mieście. Zakłada się w nim, że pożądane zmiany zostaną osiągnięte poprzez modernizację systemów ogrzewania budynków mieszkalnych w Gliwicach. Przygotowanie PONE ma ogromne znaczenie. Pozwoli bowiem miastu oszacować skalę zmian, a następnie zaplanować i zabezpieczyć odpowiednie kwoty na zastąpienie przestarzałych indywidualnych węglowych systemów ogrzewania nowymi, proekologicznymi systemami grzewczymi. Miasto planuje pozyskać dofinansowanie na te cele ze środków unijnych (z puli przewidzianej na lata 2014 – 2020). Skorzystają na tym zwłaszcza dwie grupy mieszkańców.
 
W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji zostaną bowiem uruchomione w przyszłości dwa duże przedsięwzięcia – tzw. podprogramy:
 

1. „Zerowa emisja z przedmieścia – modernizacje budynków jednorodzinnych z zastosowaniem gruntowych pomp ciepła, połączone z termoizolacjami budynków”

To propozycja dla właścicieli budynków jednorodzinnych oddanych do użytku przed 1995 rokiem, w których wykorzystuje się aktualnie ogrzewanie węglowe (nie było dotychczas wykorzystywane ogrzewanie gazowe, elektryczne lub olejowe). Celem podprogramu będzie bowiem ograniczenie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu w dzielnicach Gliwic z przewagą domów jednorodzinnych. Co właściciele domów będą mogli uzyskać? Wsparcie finansowe ze strony miasta – jeśli zdecydują się na zastąpienie aktualnego, węglowego systemu ogrzewania bardziej nowoczesnym systemem wykorzystującym pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym (oraz na ewentualną termoizolację budynku i modernizację istniejącej instalacji grzejnikowej).

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również