Wiadomości z Gliwic

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na gliwickie spotkania literackie

  • Dodano: 2022-09-19 06:30, aktualizacja: 2022-09-19 08:42

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na otwarcie festiwalu wernisażem wystawy fotografii Jeremiego Astaszowa pt. BOHEMA, 19 września 2022 r. o godz. 18:00 w Bibliotece Centralnej.

BOHEMA to portrety zastane i nieoczywiste polskich artystów, podejrzane obiektywem przez lustro w garderobie, uchylone drzwi, spontaniczne. Na gliwickiej wystawie prezentowany jest wybór kilkudziesięciu zdjęć, które powstały przez kilkanaście lat. Jeremi Astaszow towarzyszył artystom podczas prób, w garderobach, za kulisami, na teatralnych korytarzach, do ostatnich chwil przed ich wyjściem na scenę, w przerwach i po spektaklach. Są to dla artystów często chwile bardzo prywatne, pełne skupienia, jednak Jeremiemu udaje w subtelny sposób odsłonić rąbek zakulisowej tajemnicy. Jego aparat jest jak rentgen, przez który możemy zobaczyć całą paletę emocji, od rozbawienia, przez skupienie, aż do tremy i nerwowego czekania na ostatni dzwonek.

Jeremi Astaszow – fotograf, operator, właściciel ASTASHOW STUDIO. Kiedy kilkanaście lat temu stało się jasne, że nie zostanie muzykiem, postanowił kupić aparat i wprosić się na staż do „Gazety Wyborczej”. Samouk, zawsze stawiający na fotograficzną intuicję, wierny bressonowskiej zasadzie „decydującego momentu”. Pomimo, iż na co dzień zajmuje się wieloma dziedzinami fotografii i filmowaniem, to z niemalejącą ciekawością i głodem fotografowania powraca w teatralne kulisy. Laureat i zwycięzca największych polskich konkursów fotografii prasowej. Udokumentował ponad pół tysiąca spektakli teatralnych i kilkadziesiąt koncertów. Sercem i obiektywem związany z katowickim Teatrem Korez, sosnowieckim Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, gliwickim Teatrem Miejskim i krakowskim Teatrem Stu.

Wystawę można oglądać w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17 w terminie: 16 września – 12 października 2022 r.


Pierwsze haczykowe spotkanie

Natomiast dzień później, 20 września 2022 r. czeka nas pierwsze haczykowe spotkanie autorskie jedną z czołowych polskich reportażystek, Anną Bikont.

Anna Bikont ukończyła psychologię, pracuje jako dziennikarka, reporterka i pisarka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Jest autorką kilkunastu książek, wśród nich: „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” oraz „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” – obie powstały we współpracy z Joanną Szczęsną. Za te publikacje autorki otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W 2012 roku Bikont wydała głośną książkę „My z Jedwabnego”, którą uhonorowano Europejską Nagrodą Książkową i amerykańską nagrodą dla najlepszej książki o tematyce Holocaustu. Czytelnicy pamiętają także jej głośne i ważne biografie. W 2017 roku ukazała się „Sendlerowa. W ukryciu”, dwa lata później „Jacek” – historia Jacka Kuronia. Pierwsza z nich otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, druga - Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza, tegoroczna, książka to „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”. W 2017 roku otrzymała doktorat honoris causa uniwersytetu w Goteborgu.

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, 20 września 2022 r. o godz. 18.00.
Wystawa i spotkanie odbędą się w ramach projektu "Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na gliwickie spotkania literackie / fot. MBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również